I.E.S. Shade - Diameter 8 inch - Height 5-3/4 inch - Fitter 2-1/4 inch
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=50-166 |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.91.3000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| Finish | White |
| Fitter | 2-1/4" |
| Diameter | 8" |
| Dimensions | L: 8" x W: 8" x H: 5.75" x DIA: 8" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4514 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923501668 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 30" |
| Case Width | 20.34" |
| Case Height | 17" |
| Case Weight | 36.08 |
| Case Cubic Ft. | 6.0031 |
| Catalog Description | I.E.S. Shade - Diameter 8 inch - Height 5-3/4 inch - Fitter 2-1/4 inch |
| Description | 8" IES SHADE |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | 50-166.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 9.75 |
| Each Width In. | 10 |
| Each Height In. | 8 |
| Each Weight Lb. | 2.66 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | I.E.S. Shade 8" D 5-3/4" Height |