White/Clear Glass Bath Shade - Diameter 5-1/4 inch - Fitter 3-1/4 inch - Height 4-1/2 inch - Depth 5-13/16 inch
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=50-111 |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.91.3000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Glass |
| Finish | White / Clear Bottom |
| Fitter | 3-1/4" |
| Extension | 5.06" |
| Diameter | 5.25" |
| Dimensions | L: 5.81" x W: 5.25" x H: 4.50" x DIA: 5.25" x E: 5.05" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2327 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923501118 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 9" |
| Case Width | 16.5" |
| Case Height | 20.75" |
| Case Weight | 4.16 |
| Case Cubic Ft. | 1.7832 |
| Catalog Description | White/Clear Glass Bath Shade - Diameter 5-1/4 inch - Fitter 3-1/4 inch - Height 4-1/2 inch - Depth 5-13/16 inch |
| Description | WHT/CLR BATH SHADE 3 1/4 FITTE |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | 50-111.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 6.5 |
| Each Width In. | 8.25 |
| Each Height In. | 7.5 |
| Each Weight Lb. | 1.92 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | White/Clear Glass Bath Shade White |