8 Inch White Drum Glass Shade - 8-11/16 inch Diameter - 7-7/8 inch Fitter - 4 inch Height - Sprayed Inside White
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=50-335 |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.91.3000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Glass |
| Finish | White |
| Shade Shape | Drum |
| Fitter | 7-7/8" |
| Diameter | 8.06" |
| Dimensions | L: 8.06" x W: 8.06" x H: 4" x DIA: 8.06" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923503358 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 11" |
| Case Width | 22" |
| Case Height | 18.5" |
| Case Weight | 11.436 |
| Case Cubic Ft. | 2.5909 |
| Catalog Description | 8 Inch White Drum Glass Shade - 8-11/16 inch Diameter - 7-7/8 inch Fitter - 4 inch Height - Sprayed Inside White |
| Description | 8" WHT DRUM GLASS |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | 50-335.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 1.906 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 8" White Drum Glass Shade Sprayed Inside White |