6 Inch White Drum Glass Shade - 6-5/8 inch Diameter - 5-7/8 inch Fitter - 3-1/2 inch Height - Sprayed Inside White
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=50-334 |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.91.3000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Glass |
| Finish | White |
| Shade Shape | Drum |
| Fitter | 5-7/8" |
| Diameter | 6.63" |
| Dimensions | L: 6.63" x W: 6.63" x H: 3.50" x DIA: 6.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1969 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923503341 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 8.75" |
| Case Width | 16.25" |
| Case Height | 17.25" |
| Case Weight | 2.58 |
| Case Cubic Ft. | 1.4194 |
| Catalog Description | 6 Inch White Drum Glass Shade - 6-5/8 inch Diameter - 5-7/8 inch Fitter - 3-1/2 inch Height - Sprayed Inside White |
| Description | 6" WHT DRUM GLASS |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | 50-334.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 8.25 |
| Each Width In. | 5 |
| Each Height In. | 8.25 |
| Each Weight Lb. | 1.2 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 6" White Drum Glass Shade |