Designed for retrofit convenience, the GU10 socket adapter allows seamless connection between recessed can housings and compatible GU10 base LED downlights. This adapter ensures a secure, code-compliant installation for quick and efficient lighting upgrades.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S9000 |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Wire Cord Length | 6" |
| Wire Color | Black / White |
| Diameter | 1.25" |
| Dimensions | L: 8.50" x W: 1.25" x H: 1.25" x DIA: 1.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0056 |
| Pack Type | Box |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 11.25" |
| Case Width | 11.25" |
| Case Height | 6" |
| Case Weight | 3.3 |
| Case Cubic Ft. | 0.4395 |
| Catalog Description | GU10 Socket Adapter For Recessed Down Light |
| Description | GU10 SOCKET ADAPTOR FOR RECESS |
| Wire Length | 6" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | S9000.jpg |
| Product Notes | Max Watts: 660W |
| Product Notes | Max Volts: 600V |
| Product Notes | Max Wire Temperature: 105C |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 2.08 |
| Each Width In. | 2.08 |
| Each Height In. | 2.25 |
| Each Weight Lb. | 0.05 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | S11568 |
| For Use With | S11569 |
| For Use With | S11570 |
| For Use With | S11571 |
| For Use With | S11646 |
| For Use With | S11800 |
| For Use With | S11801 |
| For Use With | S11820 |
| For Use With | S11821 |
| For Use With | S11822 |
| For Use With | S11824 |
| For Use With | S11825 |
| For Use With | S11832R1 |
| For Use With | S11833R1 |
| For Use With | S11834R1 |
| For Use With | S11835R1 |
| For Use With | S11836R1 |
| For Use With | S11837R1 |
| For Use With | S11844 |
| For Use With | S11845 |
| For Use With | S11846 |
| For Use With | S11854 |
| For Use With | S11855 |
| For Use With | S11856 |
| For Use With | S11857 |
| For Use With | S11858 |
| For Use With | S11859 |
| For Use With | S11882 |
| For Use With | S11883 |
| For Use With | S11884 |
| For Use With | S11885 |
| For Use With | S18800 |
| For Use With | S18801 |
| For Use With | S18802 |
| For Use With | S18803 |
| For Use With | S29463 |
| For Use With | S29464 |
| For Use With | S29465 |
| For Use With | S29466 |
| For Use With | S29467 |
| For Use With | S29468 |
| For Use With | S29472 |
| For Use With | S29473 |
| For Use With | S29474 |
| For Use With | S29713 |
| For Use With | S29714 |
| For Use With | S29715 |
| For Use With | S29716 |
| For Use With | S29724 |
| For Use With | S29725 |
| For Use With | S29726 |
| For Use With | S29727 |
| For Use With | S29740 |
| For Use With | S29741 |
| For Use With | S29742 |
| For Use With | S29743 |
| For Use With | S29756 |
| For Use With | S29757 |
| For Use With | S29758 |
| For Use With | S29759 |
| For Use With | S29770 |
| For Use With | S29771 |
| For Use With | S29772 |
| For Use With | S29773 |
| For Use With | S39463 |
| For Use With | S39464 |
| For Use With | S39465 |
| For Use With | S39466 |
| For Use With | S39467 |
| For Use With | S39468 |
| For Use With | S39472 |
| For Use With | S39473 |
| For Use With | S39474 |
| For Use With | S39713 |
| For Use With | S39714 |
| For Use With | S39715 |
| For Use With | S39724 |
| For Use With | S39725 |
| For Use With | S39726 |
| For Use With | S39727 |
| For Use With | S39740 |
| For Use With | S39741 |
| For Use With | S39742 |
| For Use With | S39743 |
| For Use With | S39744 |
| For Use With | S39745 |
| For Use With | S39756 |
| For Use With | S39757 |
| For Use With | S39758 |
| For Use With | S39759 |
| For Use With | S39770 |
| For Use With | S39771 |
| For Use With | S39772 |
| For Use With | S39773 |
| For Use With | S39847 |
| For Use With | S39848 |
| For Use With | S11800R1 |
| For Use With | S11820R1 |
| For Use With | S11801R1 |
| For Use With | S11825R1 |
| For Use With | S11821R1 |
| For Use With | S11647 |
| For Use With | S12600 |
| For Use With | S12601 |
| For Use With | S12602 |
| For Use With | S12603 |
| For Use With | S12604 |
| For Use With | S12605 |
| For Use With | S11890 |
| For Use With | S11891 |
| For Use With | S11892 |
| For Use With | S11893 |
| For Use With | S11894 |
| For Use With | S11895 |
| For Use With | S11896 |
| For Use With | S11897 |
| For Use With | S11638 |
| For Use With | S11639 |
| For Use With | S11568;S11569;S11570;S11571;S11646;S11800;S11801;S11820;S11821;S11822;S11824;S11825;S11832R1;S11833R1;S11834R1;S11835R1;S11836R1;S11837R1;S11844;S11845;S11846;S11854;S11855;S11856;S11857;S11858;S11859;S11882;S11883;S11884;S11885;S18800;S18801;S18802 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | GU10 Socket Adapter For Recessed Down Light |