1-Light Medium Base Socket Adapter - White Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF77-606 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-606_Installation_Instructions_Adjustable_Socket_Extender.pdf |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| CA Prop 65 | Lead |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Finish | White |
| Extension | 3.25" |
| Dimensions | E: 3.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1354 |
| Pack Type | Clamshell |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923776063 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 12" |
| Inner Width | 6.73" |
| Inner Height | 9" |
| Inner Cubic Ft. | 0.4206 |
| Case UPC | 10045923776066 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 19" |
| Case Width | 15.5" |
| Case Height | 13" |
| Case Weight | 15 |
| Case Cubic Ft. | 2.2156 |
| Catalog Description | 1-Light Medium Base Socket Adapter - White Finish |
| Description | SOCKET ADJUSTABLE LIGHT |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | SF77-606.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 9 |
| Each Width In. | 6.5 |
| Each Height In. | 4 |
| Each Weight Lb. | 0.421 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1-Light Socket Adapter White Finish |