Simplify your retrofit installation with the DLR Socket Whip, designed for use with recessed DL cans. This convenient accessory allows for a quick, secure connection between the screw-in socket of an existing can and a compatible LED downlight retrofit, eliminating the need for direct wiring and streamlining the upgrade process.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-868 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/80-868_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/80-868_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| Voltage | 240 |
| Wattage | 25 |
| Material | Plastic / Rubber |
| Finish | Black |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Dimensions | L: 9.84" x W: 2" x H: 2" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0278 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 10.24" |
| Case Width | 7.09" |
| Case Height | 7.87" |
| Case Weight | 4 |
| Case Cubic Ft. | 0.3307 |
| Catalog Description | QC to E26 Socket Whip for Downlight Cans - Temp Light Adapter Cable |
| Description | DLR SOCKET WHIP FOR DL CANS |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-868.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 6 |
| Each Width In. | 4 |
| Each Height In. | 2 |
| Each Weight Lb. | 0.06 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | 80-980 |
| For Use With | 80-981 |
| For Use With | 80-982 |
| For Use With | 80-983 |
| For Use With | 80-988 |
| For Use With | 80-989 |
| For Use With | S11571 |
| For Use With | S11642 |
| For Use With | S11643 |
| For Use With | S11644 |
| For Use With | S11645 |
| For Use With | S11646 |
| For Use With | S11801R1 |
| For Use With | S11821R1 |
| For Use With | S11825R1 |
| For Use With | S11835R1 |
| For Use With | S11836R1 |
| For Use With | S11837R1 |
| For Use With | S11883 |
| For Use With | S11885 |
| For Use With | S18801 |
| For Use With | S18803 |
| For Use With | S39312 |
| For Use With | S39313 |
| For Use With | S39314 |
| For Use With | S39315 |
| For Use With | S11845 |
| For Use With | S11846 |
| For Use With | S11641 |
| For Use With | S11892 |
| For Use With | S11893 |
| For Use With | S11896 |
| For Use With | S11897 |
| For Use With | S12602 |
| For Use With | S12603 |
| For Use With | S12604 |
| For Use With | S12605 |
| For Use With | S11568 |
| For Use With | S11800R1 |
| For Use With | S11820R1 |
| For Use With | S11832R1 |
| For Use With | S11833R1 |
| For Use With | S11834R1 |
| For Use With | S11882 |
| For Use With | S11884 |
| For Use With | S18800 |
| For Use With | S18802 |
| For Use With | S12600 |
| For Use With | S12601 |
| For Use With | S11890 |
| For Use With | S11891 |
| For Use With | S11894 |
| For Use With | S11895 |
| For Use With | S11647 |
| For Use With | S11638 |
| For Use With | S14000 |
| For Use With | S14001 |
| For Use With | S14004 |
| For Use With | S14005 |
| For Use With | S14008 |
| For Use With | S14009 |
| For Use With | S14012 |
| For Use With | S14013 |
| For Use With | 80-980;80-981;80-982;80-983;80-988;80-989;S11571;S11642;S11643;S11644;S11645;S11646;S11801R1;S11821R1;S11825R1;S11835R1;S11836R1;S11837R1;S11883;S11885;S18801;S18803;S39312;S39313;S39314;S39315;S11845;S11846;S11641;S11892;S11893;S11896;S11897;S12602 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | QC to E26 Socket Whip for Downlight Cans Temp Light Adapter C |