The newest generation of our popular Hi-Pro commercial LED lamps provides up to 80 percent in energy savings and brings advanced features allowing them to adjust to more applications. The CCT Wattage selectable capability built into each lamp means more versatility and custom-tailed light to many more venues. Designed to deliver clean, efficient LED lighting at 360 degrees from higher fixtures. This lamp is perfect for gymnasiums, factory floors, health clubs, warehouses and any venue where high ceilings require high-lumen, safe, superior light output.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S23149 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S23149_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S23149_Dimensional_Drawing.pdf |
| Collection | Hi-Pro |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Corncob |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Cambodia |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | Dark Gray |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Amps | 0.360-0.130/0.270-0.097/0.180-0.065A |
| ANSI Base | E26 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 300° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Through Wattage Selection Switch On Lamp |
| HID Equiv | 150W/125W/75W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | Corncob |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 5040/3780/2520 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 36/27/18 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Plastic (PS) |
| Finish | White |
| Lens Material | Plastic |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +60C (+140F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 4KV |
| Three-Way | Yes |
| MOD | 3.35" |
| MOL | 8.27" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.076 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 15.55" |
| Inner Width | 11.61" |
| Inner Height | 10.39" |
| Inner Weight | 21.36 |
| Inner Cubic Ft. | 1.0855 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 24.02" |
| Case Width | 16.34" |
| Case Height | 11.42" |
| Case Weight | 44.9 |
| Case Cubic Ft. | 2.5939 |
| Catalog Description | 36/27/18 Wattage Selectable - LED HID Replacement - CCT Selectable - Type B - Ballast Bypass - Medium base - 100-277 Volt - ColorQuick Technology - PowerQuick Technology |
| Description | 36W/LED/CCT/100-277V/E26 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| Dimmable Function | Only dimmable through wattage selection switch on lamp |
| Enclosure Rating | Both |
| Image File Name | S23149.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| NSF Approved | No |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 9.8 |
| Each Width In. | 3.66 |
| Each Height In. | 3.66 |
| Each Weight Lb. | 1.67 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 36/27/18W LED HID CCT Sel Type B BB Medium 100-277V |