Satco's 18 watt corncob lamp is the lamp of choice for large scale applications. Illuminate gymnasiums, warehouses, or any venue with high ceilings requiring superior light output. This CCT selectable lamp delivers 50,000 hours of clean, energy saving, LED light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S23160 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S23160_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S23160_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Hi-Pro |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Corncob |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Cambodia |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | Dark Gray |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP64 |
| Amps | 0.065-0.052A |
| ANSI Base | E26 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 300° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| HID Equiv | 70W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 90W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | Corncob |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 2340/2520/2430 |
| Voltage | 277-347 |
| Wattage | 18 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum / Polycarbonate (PC) |
| Finish | White |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Plastic |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 4KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.36" |
| MOL | 6.22" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0383 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 12" |
| Inner Width | 9" |
| Inner Height | 8.85" |
| Inner Weight | 9.8 |
| Inner Cubic Ft. | 0.5531 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 18.9" |
| Case Width | 12.6" |
| Case Height | 9.65" |
| Case Weight | 19.87 |
| Case Cubic Ft. | 1.3299 |
| Catalog Description | 18 Watt LED HID Replacement - CCT Selectable - Type B - Ballast Bypass - Medium Base - 277-347 Volt - ColorQuick Technology |
| Description | 18W/LED/CCT/277-347V/E26 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S23160.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| NSF Approved | No |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 8.26 |
| Each Width In. | 2.83 |
| Each Height In. | 2.83 |
| Each Weight Lb. | 0.7 |
| Replaces | S28710 |
| Replaces | S8710 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 18W LED HID Replacement CCT Selectable Type B Ballast |