SATCO NUVO's LED T8 Sign Lamps are the ideal lamp to replace traditional T8 lamps. With fourteen sizes from 18 inches to 120 inches, these lamps can fit virtually any size sign cabinet. Easily install the lamps with direct single or double-ended wiring to instantly start saving on energy and maintenance costs. Make the most of the sign's art or company name with these CCT selectable models, and choose from 4000K/5000K/6500K at installation.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S16435 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S16435_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S16435_Dimensional_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/px2Orn-fSvc |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.52.0051 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cRUus, cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP20 |
| Amps | 0.150-0.645A |
| ANSI Base | R17d |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Cool White to Daylight |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Fluor Equiv | 60W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 90W |
| Base | Recessed Double Contact HO/VHO |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T8 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Lamp End Type | Double |
| Lamp End Type | Single |
| Brightness (Lumens) | 2500/2600/2450 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 18 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K/5000K/6500K |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Finish | White |
| THD | 25% |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 1KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.13" |
| MOL | 45.81" |
| Nominal Length | 48" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0367 |
| Pack Type | Egg Crate |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Length | 48" |
| Case Width | 7.87" |
| Case Height | 4.92" |
| Case Weight | 9.9 |
| Case Cubic Ft. | 1.0756 |
| Catalog Description | 18 Watt T8 LED - CCT Selectable - 120-277 Volt - Single or Double Ended - Type B Ballast Bypass |
| Description | 18T8/LED/HO-SIGN/48-3CCT/BP/SE |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| Image File Name | S16435.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| NSF Approved | ETL Sanitation listed (conforms to NSF) |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Tube Guard Use | No |
| Each Length In. | 48 |
| Each Width In. | 1.15 |
| Each Height In. | 1.15 |
| Each Weight Lb. | 0.63 |
| Replaces | S16404 |
| Replaces | S16405 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 18W T8 LED CCT Selectable 120-277V |