Satco's wattage and CCT selectable Hi-Pro LED lamp is an energy efficient lighting solution for large scale lighting applications. Designed to focus clean and efficient LED light at 180 degrees from higher fixtures, this lamp is perfect for parks, parking lots, or anywhere a cascade of light is needed for safety and impact. This versatile lamp is dimmable and delivers 50,000 hours of illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S28929 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S28929_Instructions.pdf |
| Collection | Hi-Pro |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Corncob |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Cambodia |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP64 |
| Amps | 0.200-0.072/0.300-0.108/0.400-0.144A |
| ANSI Base | E26 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 180° |
| Burning Position | Horizontal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Via Wattage/Lumen Selectable Dial Included on Lamp |
| HID Equiv | 175W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | Corncob |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 3200/4700/6000 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 20/30/40 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum / Plastic |
| Finish | White |
| Lens Material | Plastic |
| Operating Frequency | 50-60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 4KV |
| Three-Way | Yes |
| MOD | 3.62" |
| MOL | 7.8" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0949 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 12.67" |
| Inner Width | 8.42" |
| Inner Height | 10.74" |
| Inner Weight | 12.92 |
| Inner Cubic Ft. | 0.6631 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 17.64" |
| Case Width | 13.31" |
| Case Height | 11.54" |
| Case Weight | 26.87 |
| Case Cubic Ft. | 1.568 |
| Catalog Description | 20/30/40 Wattage Selectable - LED Hi-Pro Wall Pack - CCT Selectable 3K/4K/5K - Type B - Ballast Bypass - Medium base - 100-277 Volt - ColorQuick Technology - PowerQuick Technology |
| Description | 40W/LED/WP/CCT/E26/100-277V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| Dimmable Function | Dimmable only via the wattage/lumen selectable dial included on lamp |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S28929.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Minimum Compartment Size | Length: 8 in. Width: 8 in. Height: 11 in. |
| NSF Approved | No |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 10.15 |
| Each Width In. | 4.02 |
| Each Height In. | 4.02 |
| Each Weight Lb. | 2.11 |
| Replaces | S8925 |
| Replaces | S8929 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 20/30/40W LED Hi-Pro CCT Sel Type B BB Medium 100-277V |