18 Watt LED HID Replacement - Amber 585nm - Medium base - 100-277 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S9678 |
| Collection | Hi-Pro |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Corncob |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Malaysia |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Common Purpose | Industrial and Commercial Applications |
| Housing Color | White/Grey |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| IP Rating | IP65 |
| Amps | 0.180-0.065A |
| ANSI Base | E26 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 300° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Fluor Equiv | 32W |
| HID Equiv | 70W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 70W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | Corncob |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 1100 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 18 |
| Material | Aluminum / Plastic |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Operating Frequency | 50-60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +65C (+149F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.75" |
| MOL | 6.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.051 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923096789 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 14.37" |
| Inner Width | 10.94" |
| Inner Height | 8.5" |
| Inner Weight | 13.56 |
| Inner Cubic Ft. | 0.7733 |
| Case UPC | 10045923096782 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 15.16" |
| Case Width | 11.61" |
| Case Height | 18.5" |
| Case Weight | 29 |
| Case Cubic Ft. | 1.8843 |
| Catalog Description | 18 Watt LED HID Replacement - Amber 585nm - Medium base - 100-277 Volt |
| Description | 18W/LED/HID/AMBER/100-277V E26 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass- Direct wire only 100V-277V |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S9678.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Minimum Compartment Size | Length: 8.5 in. Width: 6 in. Depth: 6 in. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Working Voltage | AC 90-305V |
| Each Length In. | 3.38 |
| Each Width In. | 3.38 |
| Each Height In. | 7.71 |
| Each Weight Lb. | 1.04 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 18W LED HID Amber 585nm Medium 100-277V |