Satco's 9.5-watt color changing white bulb is an elegant lighting solution for the home and is now conveniently offered as a 2-pack. This bulb is perfect for living rooms, bedrooms, and dens. Control dimming, colors, and CCT with the STARFISH app. This bulb is rated for 25,000 hours of illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11276 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11276_Satco_Starfish_App_User_Guide.pdf |
| Video | https://youtu.be/9ERXK1Y8fjo |
| Collection | Starfish |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Reflector |
| Starfish Communication Protocol | WiFi-2.4GHz |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa |
| Starfish Voice Assistants Supported | Siri |
| Starfish Voice Assistants Supported | SmartThings |
| Starfish Voice Assistants Supported | Google Home |
| Pairing Technology | Bluetooth |
| Pairing Technology | WiFi |
| Smart Home Compatible | Yes |
| Tariff Code | 8539.52.0030 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.079A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 100° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White/Color Changeable |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Via Starfish App |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | BR30 |
| Brightness (Lumens) | 760 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 9.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K-5000K |
| Material | Plastic |
| Finish | White |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.7 |
| Three-Way | No |
| IOT Enabled | Yes |
| MOD | 3.7" |
| MOL | 5.12" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1035 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 2 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 16.14" |
| Inner Width | 12.4" |
| Inner Height | 6.3" |
| Inner Weight | 2.44 |
| Inner Cubic Ft. | 0.7297 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 16.73" |
| Case Width | 12.99" |
| Case Height | 13.39" |
| Case Weight | 5.85 |
| Case Cubic Ft. | 1.684 |
| Catalog Description | 9.5 Watt - BR30 LED - RGB & Tunable White - Starfish IOT - 120 Volt - 760 Lumens - 2-Pack |
| Description | 9.5BR30/LED/RGB/TW/T20/SF/2PK |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Dimmable Function | Only with Starfish App |
| Image File Name | S11276.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 7.68 |
| Each Width In. | 3.94 |
| Each Height In. | 5.91 |
| Each Weight Lb. | 0.68 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 9.5W BR30 LED RGB Tunable White Starfish IOT 120V 760 Lumens |