A color-changing and tunable white BR30 reflector lamp that brightens a room, adds a layer of comfort, defines space, and creates a vibe. When used in recessed lighting fixtures, these tunable spotlights help delineate areas, transition routines and create ambiance. In addition, the lamp is suitable for use in damp locations and enclosed fixtures.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11255 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11255_Satco_Starfish_App_User_Guide.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11255_Dimensional_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/UdjAyktZbUY |
| Collection | Starfish |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Reflector |
| Starfish Communication Protocol | WiFi |
| Starfish No Switching Cycles | 12500 |
| Starfish Operational Humidity | 10% - 85% R.H. |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Software Upgradeable | Yes |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa |
| Starfish Voice Assistants Supported | Hey Google |
| Starfish Voice Assistants Supported | Siri |
| Starfish Voice Assistants Supported | SmartThings |
| Pairing Technology | WiFi |
| Smart Home Compatible | Yes |
| Tariff Code | 8539.52.0030 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.079A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 100° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White/Color Changeable |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Via Starfish App |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | BR30 |
| Brightness (Lumens) | 800 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 9.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K-5000K |
| Material | Plastic |
| Finish | White |
| Lens Finish | White |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.6 |
| Three-Way | No |
| IOT Enabled | Yes |
| MOD | 3.7" |
| MOL | 5.12" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0495 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 12.2" |
| Inner Width | 8.27" |
| Inner Height | 5.91" |
| Inner Weight | 2.41 |
| Inner Cubic Ft. | 0.3451 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 12.8" |
| Case Width | 8.66" |
| Case Height | 12.6" |
| Case Weight | 5.82 |
| Case Cubic Ft. | 0.8083 |
| Catalog Description | 9.5 Watt - BR30 LED - RGB & Tunable White - Starfish IOT - 120 Volt - 800 Lumens |
| Description | 9.5BR30/LED/RGB/TW/SF |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Dimmable Function | Only with Starfish App |
| Image File Name | S11255.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 3.94 |
| Each Width In. | 3.94 |
| Each Height In. | 5.51 |
| Each Weight Lb. | 0.34 |
| Substitute | S11104 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 9.5W BR30 LED RGB Tunable White Starfish IOT 120V 800 Lumens |