The 10 watt LED A19 color-changing and tunable white bulb offers a traditional look with a medium lamp base. Standard bulbs may be replaced with this lamp that offers dynamic color-changing light and whites that range from warm to cool. Control dimming, colors, and CCT settings with the STARFISH application. The lamp is both California Title 20 compliant and suitable for use in damp locations.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11254 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11254_Satco_Starfish_App_User_Guide.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11254_Dimensional_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/UdjAyktZbUY |
| Collection | Starfish |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Starfish Communication Protocol | WiFi |
| Starfish No Switching Cycles | 7500 |
| Starfish Operational Humidity | 10% - 85% R.H. |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Software Upgradeable | Yes |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa |
| Starfish Voice Assistants Supported | Hey Google |
| Starfish Voice Assistants Supported | Siri |
| Starfish Voice Assistants Supported | SmartThings |
| Pairing Technology | WiFi |
| Smart Home Compatible | Yes |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.083A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 220° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White/Color Changeable |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Via Starfish App |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 800 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 10 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K-5000K |
| Material | Aluminum / Plastic |
| Finish | White |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.7 |
| Three-Way | No |
| IOT Enabled | Yes |
| MOD | 2.36" |
| MOL | 4.57" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0283 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 14.76" |
| Inner Width | 8.86" |
| Inner Height | 5.91" |
| Inner Weight | 3.34 |
| Inner Cubic Ft. | 0.4473 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 15.35" |
| Case Width | 13.39" |
| Case Height | 12.6" |
| Case Weight | 7.9 |
| Case Cubic Ft. | 1.4987 |
| Catalog Description | 10 Watt - A19 LED - RGB & Tunable White - Starfish IOT - 120 Volt - 800 Lumens |
| Description | 10A19/LED/RGB/TW/T20/SF |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Dimmable Function | Only with Starfish App |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S11254.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.5 |
| Each Width In. | 3.56 |
| Each Height In. | 5.5 |
| Each Weight Lb. | 0.24 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 10W A19 LED RGB & Tunable White Starfish IOT 800 Lumens |