Satco's 5.5-watt color changing white mini reflector lamp is the perfect choice for accenting your home's décor and architectural features. Adjust color and toning with time of day, drawing the very best features out in your home around the clock for unique visual effects. This dimmable mini reflector lamp is rated for 25,000 hours of illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11278 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11278_Satco_Starfish_App_User_Guide.pdf |
| Video | https://youtu.be/9ERXK1Y8fjo |
| Collection | Starfish |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | MR |
| Starfish Communication Protocol | WiFi-2.4GHz |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa |
| Starfish Voice Assistants Supported | Siri |
| Starfish Voice Assistants Supported | SmartThings |
| Starfish Voice Assistants Supported | Google Home |
| Pairing Technology | Bluetooth |
| Pairing Technology | WiFi |
| Smart Home Compatible | Yes |
| Tariff Code | 8539.52.0040 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.046A |
| ANSI Base | GU10 |
| Beam Spread | 50° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White/Color Changeable |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Via Starfish App |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Base | Bi Pin GU10 |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | MR16 |
| Brightness (Lumens) | 385 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 5.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K-5000K |
| Material | Aluminum / Plastic |
| Finish | Clear |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.7 |
| Three-Way | No |
| IOT Enabled | Yes |
| MOD | 2.2" |
| MOL | 1.97" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.019 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 13.78" |
| Inner Width | 6.3" |
| Inner Height | 5.71" |
| Inner Weight | 2.14 |
| Inner Cubic Ft. | 0.2869 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 14.37" |
| Case Width | 13.39" |
| Case Height | 12.2" |
| Case Weight | 9.94 |
| Case Cubic Ft. | 1.3585 |
| Catalog Description | 5.5 Watt - MR16 LED - Tunable White - Starfish IOT - 120 Volt - 385 Lumens - RGBW - T20 - 90 CRI |
| Description | 5.5MR16/GU10/RGB/TW/T20/SF |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Dimmable Function | Only with Starfish App |
| Image File Name | S11278.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.95 |
| Each Width In. | 2.17 |
| Each Height In. | 5.12 |
| Each Weight Lb. | 0.16 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 5.5W MR16 LED Tunable White Starfish IOT 120V 385 Lumens RGBW |