The 9.5 watt color-changing and tunable white A19 lamp replaces a standard 60 watt bulb. The lamp offers dynamic color-changing light and thousands of whites that range from 2700K - 5000K.Dimming, colors, and CCT settings are controlled with the STARFISH app.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11252 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11252_Satco_Starfish_App_User_Guide.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11252_Dimensional_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/UdjAyktZbUY |
| Collection | Starfish |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Starfish Communication Protocol | WiFi |
| Starfish No Switching Cycles | 12500 |
| Starfish Operational Humidity | 10% - 85% R.H. |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Software Upgradeable | Yes |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa |
| Starfish Voice Assistants Supported | Hey Google |
| Starfish Voice Assistants Supported | Siri |
| Starfish Voice Assistants Supported | SmartThings |
| Pairing Technology | WiFi |
| Smart Home Compatible | Yes |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.079A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 220° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Via Starfish App |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 800 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 9.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K-5000K |
| Material | Aluminum / Plastic |
| Finish | White |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.6 |
| Three-Way | No |
| IOT Enabled | Yes |
| MOD | 2.36" |
| MOL | 4.57" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0312 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 14.76" |
| Inner Width | 8.86" |
| Inner Height | 5.91" |
| Inner Weight | 3.22 |
| Inner Cubic Ft. | 0.4473 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 15.35" |
| Case Width | 13.39" |
| Case Height | 12.6" |
| Case Weight | 7.63 |
| Case Cubic Ft. | 1.4987 |
| Catalog Description | 9.5 Watt - A19 LED - RGB & Tunable White - Starfish IOT - 120 Volt - 800 Lumens |
| Description | 9.5A19/LED/RGB/TW/SF |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Dimmable Function | Only with Starfish App |
| Enclosure Rating | Open Rated Lamp |
| Image File Name | S11252.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | No |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.76 |
| Each Width In. | 3.54 |
| Each Height In. | 5.51 |
| Each Weight Lb. | 0.23 |
| Substitute | S11100 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 9.5W A19 LED RGB & Tunable White Starfish IOT 800 Lumens |