The LED 5 watt A19 clear tunable white filament bulb combines a vintage look and modern technology. Endless variations of warm to cool whites, which range between 2700K and 5000K, adds intrigue to your home. The lamp has an E26 medium base, is both enclosed fixture rated and damp location rated, and dimmable with the STARFISH app.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11250 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11250_Satco_Starfish_App_User_Guide.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11250_Dimensional_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/UdjAyktZbUY |
| Collection | Starfish |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Starfish Communication Protocol | WiFi-2.4GHz |
| Starfish No Switching Cycles | 7500 |
| Starfish Operational Humidity | 10% - 80% R.H. |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Software Upgradeable | Yes |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa |
| Starfish Voice Assistants Supported | Hey Google |
| Starfish Voice Assistants Supported | Siri Shortcuts |
| Starfish Voice Assistants Supported | SmartThings |
| Pairing Technology | WiFi |
| Smart Home Compatible | Yes |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.042A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 280° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Via Starfish App |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 450 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K-5000K |
| Material | Glass |
| Finish | Clear |
| Lens Finish | Clear |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.5 |
| Three-Way | No |
| IOT Enabled | Yes |
| MOD | 2.36" |
| MOL | 4.33" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0312 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 14.76" |
| Inner Width | 8.86" |
| Inner Height | 5.91" |
| Inner Weight | 2.43 |
| Inner Cubic Ft. | 0.4473 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 15.35" |
| Case Width | 13.39" |
| Case Height | 12.6" |
| Case Weight | 6.08 |
| Case Cubic Ft. | 1.4987 |
| Catalog Description | 5 Watt - A19 LED - Tunable White - Clear - Starfish IOT - 120 Volt - 450 Lumens |
| Description | 5A19/LED/TW/CL/SF |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CA T20 Alt Sub | S11274 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Dimmable Function | Only with Starfish App |
| Enclosure Rating | Both |
| Image File Name | S11250.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.76 |
| Each Width In. | 3.54 |
| Each Height In. | 5.51 |
| Each Weight Lb. | 0.15 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 5W A19 LED Tunable White Clear Starfish IOT 450 Lumens |