Decorative and versatile, the 4.5 watt LED filament G25 clear, tunable white filament globe offers temperature settings from warm to cool white. It is smart, aesthetically pleasing, and offers thousands of CCT selections from 2700-5000K.The lamp's features of being dimmable, damp location rated, and approved for enclosed fixtures, make it suitable for bath vanities and kitchen locations.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11251 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11251_Satco_Starfish_App_User_Guide.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11251_Dimensional_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/UdjAyktZbUY |
| Collection | Starfish |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Globe |
| Starfish Communication Protocol | WiFi-2.4GHz |
| Starfish No Switching Cycles | 7500 |
| Starfish Operational Humidity | 10% - 80% R.H. |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Software Upgradeable | Yes |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa |
| Starfish Voice Assistants Supported | Hey Google |
| Starfish Voice Assistants Supported | Siri Shortcuts |
| Starfish Voice Assistants Supported | SmartThings |
| Pairing Technology | WiFi |
| Smart Home Compatible | Yes |
| Tariff Code | 8539.52.0020 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.038A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 280° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Via Starfish App |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | G25 |
| Brightness (Lumens) | 450 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 4.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K-5000K |
| Material | Glass |
| Finish | Clear |
| Lens Finish | Clear |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.5 |
| Three-Way | No |
| IOT Enabled | Yes |
| MOD | 3.15" |
| MOL | 4.45" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0333 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 7.5" |
| Inner Width | 10.63" |
| Inner Height | 11.05" |
| Inner Weight | 3.44 |
| Inner Cubic Ft. | 0.5098 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 11.42" |
| Case Width | 11.65" |
| Case Height | 15.56" |
| Case Weight | 8.18 |
| Case Cubic Ft. | 1.198 |
| Catalog Description | 4.5 Watt - G25 LED - Tunable White - Clear - Starfish IOT - 120 Volt - 450 Lumens |
| Description | 4.5G25/LED/TW/CL/SF |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Dimmable Function | Only with Starfish App |
| Enclosure Rating | Both |
| Image File Name | S11251.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 3.35 |
| Each Width In. | 3.35 |
| Each Height In. | 5.12 |
| Each Weight Lb. | 0.24 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 4.5W G25 LED Tunable White Starfish IOT 450 Lumens |