The 5.5W LED MR16-GU10 RGW and Tunable White Mini Reflector lamp for recessed and track fixtures are the perfect choice for accenting your home's decor and architectural features, adding color and dimension. Adjust color and toning with time of day, drawing the very best features out in your home around the clock for unique visual effects.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11271 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11271_Satco_Starfish_App_User_Guide.pdf |
| Video | https://youtu.be/9ERXK1Y8fjo |
| Collection | Starfish |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | MR |
| Starfish Communication Protocol | WiFi |
| Starfish No Switching Cycles | 12500 |
| Starfish Operational Humidity | 10% - 85% R.H. |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Software Upgradeable | Yes |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa |
| Starfish Voice Assistants Supported | Hey Google |
| Starfish Voice Assistants Supported | Siri |
| Starfish Voice Assistants Supported | SmartThings |
| Pairing Technology | WiFi |
| Smart Home Compatible | Yes |
| Tariff Code | 8539.52.0040 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.046A |
| ANSI Base | GU10 |
| Beam Spread | 50° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White/Color Changeable |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Via Starfish App |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Base | Bi Pin GU10 |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | MR16 |
| Brightness (Lumens) | 400 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 5.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K-5000K |
| Material | Aluminum / Plastic |
| Finish | Clear |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.7 |
| Three-Way | No |
| IOT Enabled | Yes |
| MOD | 2.2" |
| MOL | 1.97" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.019 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 13.78" |
| Inner Width | 6.3" |
| Inner Height | 5.71" |
| Inner Weight | 2.14 |
| Inner Cubic Ft. | 0.2869 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 14.37" |
| Case Width | 13.39" |
| Case Height | 12.2" |
| Case Weight | 9.94 |
| Case Cubic Ft. | 1.3585 |
| Catalog Description | 5.5 Watt - MR16 LED - Tunable White - Starfish IOT - 120 Volt - 400 Lumens - RGBW |
| Description | 5.5MR16/GU10/RGB/TW/SF |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CA T20 Alt Sub | S11278 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Dimmable Function | Only with Starfish App |
| Image File Name | S11271.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.17 |
| Each Width In. | 2.95 |
| Each Height In. | 5.12 |
| Each Weight Lb. | 0.16 |
| Substitute | S11109 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 5.5W MR16 LED Tunable White Starfish IOT 120V 400 Lumens RGBW |