New Construction Mounting Plate with Hanger Bars for T-Grid or Stud/Joist mounting of 4-inch Recessed Downlights - Up to 4.25-inch hole diameter
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-943 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/80-943_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Steel |
| Finish | Silver |
| Diameter | 4.25" |
| Dimensions | L: 16.53" x W: 6.50" x H: 1.66" x DIA: 4.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1027 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923809436 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 17.32" |
| Case Width | 10.83" |
| Case Height | 13.98" |
| Case Weight | 17.86 |
| Case Cubic Ft. | 1.5175 |
| Catalog Description | New Construction Mounting Plate with Hanger Bars for T-Grid or Stud/Joist mounting of 4-inch Recessed Downlights - Up to 4.25-inch hole diameter |
| Description | DL NC PLATE 4" RD HANG BARS |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-943.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 16.54 |
| Each Width In. | 6.5 |
| Each Height In. | 1.65 |
| Each Weight Lb. | 1.39 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | S11261 |
| For Use With | S11279 |
| For Use With | S11293 |
| For Use With | S11294 |
| For Use With | S11560 |
| For Use With | S11561 |
| For Use With | S11564 |
| For Use With | S11565 |
| For Use With | S11600 |
| For Use With | S11601 |
| For Use With | S11602 |
| For Use With | S11609 |
| For Use With | S11610 |
| For Use With | S11611 |
| For Use With | S11618 |
| For Use With | S11619 |
| For Use With | S11620 |
| For Use With | S11621 |
| For Use With | S11622 |
| For Use With | S11623 |
| For Use With | S11826 |
| For Use With | S11829 |
| For Use With | S11840 |
| For Use With | S11841 |
| For Use With | S11842 |
| For Use With | S11843 |
| For Use With | S11864 |
| For Use With | S11865 |
| For Use With | S11868 |
| For Use With | S11870 |
| For Use With | S11871 |
| For Use With | S11874 |
| For Use With | S11876 |
| For Use With | S11878 |
| For Use With | S11880 |
| For Use With | S11618R1 |
| For Use With | S11619R1 |
| For Use With | S11620R1 |
| For Use With | S11621R1 |
| For Use With | S11622R1 |
| For Use With | S11623R1 |
| For Use With | S11886 |
| For Use With | S11888 |
| For Use With | S11680 |
| For Use With | S11690 |
| For Use With | S11870R1 |
| For Use With | S11871R1 |
| For Use With | S11829R1 |
| For Use With | S11826R1 |
| For Use With | S11874R1 |
| For Use With | S11876R1 |
| For Use With | S11864R1 |
| For Use With | S11865R1 |
| For Use With | S11868R1 |
| For Use With | S11685 |
| For Use With | S13510 |
| For Use With | S11636 |
| For Use With | S11293R1 |
| For Use With | S11294R1 |
| For Use With | S11261;S11279;S11293;S11294;S11560;S11561;S11564;S11565;S11600;S11601;S11602;S11609;S11610;S11611;S11618;S11619;S11620;S11621;S11622;S11623;S11826;S11829;S11840;S11841;S11842;S11843;S11864;S11865;S11868;S11870;S11871;S11874;S11876;S11878;S11880;S1161 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | New Construction Plate for 4" Downlights Up to 4.25" hole |