New Construction Mounting Plate for Stud/Joist mounting of 6-inch Recessed Downlights - Up to 6.5-inch hole diameter
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-952 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/80-952_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/80-952_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Finish | Silver |
| Dimensions | L: 26" x W: 9.44" x H: 0.03" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0311 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923809528 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 28.9" |
| Case Width | 10.4" |
| Case Height | 7.6" |
| Case Weight | 45 |
| Case Cubic Ft. | 1.3219 |
| Catalog Description | New Construction Mounting Plate for Stud/Joist mounting of 6-inch Recessed Downlights - Up to 6.5-inch hole diameter |
| Description | DL NC PLATE 6" RD FLAT (6.5") |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-952.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 28 |
| Each Width In. | 9.6 |
| Each Height In. | 0.2 |
| Each Weight Lb. | 1.8 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | S11827 |
| For Use With | S11830 |
| For Use With | S11872 |
| For Use With | S11873 |
| For Use With | S11877 |
| For Use With | S11879 |
| For Use With | S29059 |
| For Use With | S29061 |
| For Use With | S29062 |
| For Use With | S29063 |
| For Use With | S39059 |
| For Use With | S39061 |
| For Use With | S39062 |
| For Use With | S39063 |
| For Use With | S11562 |
| For Use With | S11563 |
| For Use With | S11566 |
| For Use With | S11567 |
| For Use With | S11881 |
| For Use With | S11887 |
| For Use With | S11889 |
| For Use With | S11860 |
| For Use With | S11861 |
| For Use With | S11862 |
| For Use With | S11863 |
| For Use With | S11262 |
| For Use With | S11280 |
| For Use With | S11295 |
| For Use With | S11296 |
| For Use With | S11613 |
| For Use With | S11614 |
| For Use With | S11681 |
| For Use With | S11691 |
| For Use With | S11872R1 |
| For Use With | S11873R1 |
| For Use With | S11830R1 |
| For Use With | S11827R1 |
| For Use With | S11877R1 |
| For Use With | S11686 |
| For Use With | S13511 |
| For Use With | S11637 |
| For Use With | S11295R1 |
| For Use With | S11296R1 |
| For Use With | S11697 |
| For Use With | S11827;S11830;S11872;S11873;S11877;S11879;S29059;S29061;S29062;S29063;S39059;S39061;S39062;S39063;S11562;S11563;S11566;S11567;S11881;S11887;S11889;S11860;S11861;S11862;S11863;S11262;S11280;S11295;S11296;S11613;S11614;S11681;S11691;S11872R1;S11873R1;S |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | New Construction Mounting Plate 6.5" |