Universal New Construction Recessed Downlight Mounting Plate - Flat - 3.5-Inch - 4-Inch - 6-Inch - 8-Inch
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-867 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/80-867_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Steel |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Dimensions | L: 25.98" x W: 11.02" x H: 0.03" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.005 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923403306 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 26.5" |
| Case Width | 11.42" |
| Case Height | 2.24" |
| Case Weight | 17.86 |
| Case Cubic Ft. | 0.3923 |
| Catalog Description | Universal New Construction Recessed Downlight Mounting Plate - Flat - 3.5-Inch - 4-Inch - 6-Inch - 8-Inch |
| Description | DL NC PLATE 3.5/4/6/8 RD FLAT |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-867.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 25.98 |
| Each Width In. | 11.02 |
| Each Height In. | 0.03 |
| Each Weight Lb. | 1.89 |
| For Use With | S11886 |
| For Use With | S11887 |
| For Use With | S11888 |
| For Use With | S11889 |
| For Use With | S11261 |
| For Use With | S11262 |
| For Use With | S11279 |
| For Use With | S11280 |
| For Use With | S11293 |
| For Use With | S11294 |
| For Use With | S11295 |
| For Use With | S11296 |
| For Use With | S11560 |
| For Use With | S11561 |
| For Use With | S11562 |
| For Use With | S11563 |
| For Use With | S11564 |
| For Use With | S11565 |
| For Use With | S11566 |
| For Use With | S11567 |
| For Use With | S11600 |
| For Use With | S11601 |
| For Use With | S11602 |
| For Use With | S11603 |
| For Use With | S11604 |
| For Use With | S11605 |
| For Use With | S11609 |
| For Use With | S11610 |
| For Use With | S11611 |
| For Use With | S11612 |
| For Use With | S11613 |
| For Use With | S11614 |
| For Use With | S11618 |
| For Use With | S11618R1 |
| For Use With | S11619 |
| For Use With | S11619R1 |
| For Use With | S11620 |
| For Use With | S11620R1 |
| For Use With | S11621 |
| For Use With | S11621R1 |
| For Use With | S11622 |
| For Use With | S11622R1 |
| For Use With | S11623 |
| For Use With | S11623R1 |
| For Use With | S11624 |
| For Use With | S11624R1 |
| For Use With | S11625 |
| For Use With | S11625R1 |
| For Use With | S11626 |
| For Use With | S11626R1 |
| For Use With | S11627 |
| For Use With | S11627R1 |
| For Use With | S11628 |
| For Use With | S11628R1 |
| For Use With | S11629 |
| For Use With | S11629R1 |
| For Use With | S11630 |
| For Use With | S11630R1 |
| For Use With | S11631 |
| For Use With | S11631R1 |
| For Use With | S11632 |
| For Use With | S11632R1 |
| For Use With | S11633 |
| For Use With | S11633R1 |
| For Use With | S11634 |
| For Use With | S11634R1 |
| For Use With | S11635 |
| For Use With | S11635R1 |
| For Use With | S11826 |
| For Use With | S11827 |
| For Use With | S11829 |
| For Use With | S11830 |
| For Use With | S11840 |
| For Use With | S11841 |
| For Use With | S11842 |
| For Use With | S11843 |
| For Use With | S11860 |
| For Use With | S11861 |
| For Use With | S11862 |
| For Use With | S11863 |
| For Use With | S11864 |
| For Use With | S11865 |
| For Use With | S11866 |
| For Use With | S11867 |
| For Use With | S11868 |
| For Use With | S11869 |
| For Use With | S11870 |
| For Use With | S11871 |
| For Use With | S11872 |
| For Use With | S11873 |
| For Use With | S11874 |
| For Use With | S11875 |
| For Use With | S11876 |
| For Use With | S11877 |
| For Use With | S11878 |
| For Use With | S11879 |
| For Use With | S11880 |
| For Use With | S11881 |
| For Use With | S11680 |
| For Use With | S11681 |
| For Use With | S11690 |
| For Use With | S11691 |
| For Use With | S11670 |
| For Use With | S11671 |
| For Use With | S11672 |
| For Use With | S11673 |
| For Use With | S11674 |
| For Use With | S11675 |
| For Use With | S11870R1 |
| For Use With | S11871R1 |
| For Use With | S11872R1 |
| For Use With | S11873R1 |
| For Use With | S11847 |
| For Use With | S11829R1 |
| For Use With | S11830R1 |
| For Use With | S11826R1 |
| For Use With | S11827R1 |
| For Use With | S11874R1 |
| For Use With | S11875R1 |
| For Use With | S11876R1 |
| For Use With | S11877R1 |
| For Use With | S11864R1 |
| For Use With | S11865R1 |
| For Use With | S11866R1 |
| For Use With | S11867R1 |
| For Use With | S11868R1 |
| For Use With | S11869R1 |
| For Use With | S11685 |
| For Use With | S11686 |
| For Use With | S13510 |
| For Use With | S13511 |
| For Use With | S13512 |
| For Use With | S11636 |
| For Use With | S11637 |
| For Use With | S11293R1 |
| For Use With | S11294R1 |
| For Use With | S11295R1 |
| For Use With | S11296R1 |
| For Use With | S11697 |
| For Use With | S11886;S11887;S11888;S11889;S11261;S11262;S11279;S11280;S11293;S11294;S11295;S11296;S11560;S11561;S11562;S11563;S11564;S11565;S11566;S11567;S11600;S11601;S11602;S11603;S11604;S11605;S11609;S11610;S11611;S11612;S11613;S11614;S11618;S11618R1;S11619;S11 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Universal New Construction Recessed Mounting Plate |