6-Inch Asymmetric New Construction Recessed Downlight Mounting Plate - Flat
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-866 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/80-866_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Steel |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Dimensions | L: 16.14" x W: 9.06" x H: 0.03" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0025 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923403290 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 16.65" |
| Case Width | 9.45" |
| Case Height | 1.77" |
| Case Weight | 20.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.1612 |
| Catalog Description | 6-Inch Asymmetric New Construction Recessed Downlight Mounting Plate - Flat |
| Description | DL NC PLATE 6" RD FLAT ASYM |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-866.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 16.14 |
| Each Width In. | 9.06 |
| Each Height In. | 0.03 |
| Each Weight Lb. | 0.84 |
| For Use With | S11887 |
| For Use With | S11889 |
| For Use With | S11262 |
| For Use With | S11280 |
| For Use With | S11295 |
| For Use With | S11296 |
| For Use With | S11562 |
| For Use With | S11563 |
| For Use With | S11566 |
| For Use With | S11567 |
| For Use With | S11603 |
| For Use With | S11604 |
| For Use With | S11605 |
| For Use With | S11612 |
| For Use With | S11613 |
| For Use With | S11614 |
| For Use With | S11827 |
| For Use With | S11830 |
| For Use With | S11860 |
| For Use With | S11861 |
| For Use With | S11862 |
| For Use With | S11863 |
| For Use With | S11866 |
| For Use With | S11867 |
| For Use With | S11869 |
| For Use With | S11872 |
| For Use With | S11873 |
| For Use With | S11875 |
| For Use With | S11877 |
| For Use With | S11879 |
| For Use With | S11881 |
| For Use With | S11681 |
| For Use With | S11691 |
| For Use With | S11872R1 |
| For Use With | S11873R1 |
| For Use With | S11830R1 |
| For Use With | S11827R1 |
| For Use With | S11875R1 |
| For Use With | S11877R1 |
| For Use With | S11866R1 |
| For Use With | S11867R1 |
| For Use With | S11869R1 |
| For Use With | S11686 |
| For Use With | S13511 |
| For Use With | S11637 |
| For Use With | S11295R1 |
| For Use With | S11296R1 |
| For Use With | S11697 |
| For Use With | S11887;S11889;S11262;S11280;S11295;S11296;S11562;S11563;S11566;S11567;S11603;S11604;S11605;S11612;S11613;S11614;S11827;S11830;S11860;S11861;S11862;S11863;S11866;S11867;S11869;S11872;S11873;S11875;S11877;S11879;S11881;S11681;S11691;S11872R1;S11873R1;S |
| Accessories | 80-997 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6-Inch Asymmetric New Construction Recessed Downlight Mounting |