New Construction Mounting Plate with Hanger Bars for T-Grid or Stud/Joist mounting of 3.5-inch Recessed Downlights - Up to 3.625-inch hole diameter
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-942 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/80-942_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Steel |
| Finish | Silver |
| Diameter | 3.63" |
| Dimensions | L: 16.53" x W: 6.50" x H: 1.66" x DIA: 3.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1027 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923809429 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 17.32" |
| Case Width | 10.83" |
| Case Height | 13.98" |
| Case Weight | 18.3 |
| Case Cubic Ft. | 1.5175 |
| Catalog Description | New Construction Mounting Plate with Hanger Bars for T-Grid or Stud/Joist mounting of 3.5-inch Recessed Downlights - Up to 3.625-inch hole diameter |
| Description | DL NC PLATE 3.5" RD HANG BARS |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-942.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 16.54 |
| Each Width In. | 6.5 |
| Each Height In. | 1.65 |
| Each Weight Lb. | 1.41 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | S11624 |
| For Use With | S11625 |
| For Use With | S11626 |
| For Use With | S11627 |
| For Use With | S11628 |
| For Use With | S11629 |
| For Use With | S11630 |
| For Use With | S11631 |
| For Use With | S11632 |
| For Use With | S11633 |
| For Use With | S11634 |
| For Use With | S11635 |
| For Use With | S11624R1 |
| For Use With | S11625R1 |
| For Use With | S11626R1 |
| For Use With | S11627R1 |
| For Use With | S11628R1 |
| For Use With | S11629R1 |
| For Use With | S11630R1 |
| For Use With | S11631R1 |
| For Use With | S11632R1 |
| For Use With | S11633R1 |
| For Use With | S11634R1 |
| For Use With | S11635R1 |
| For Use With | S11670 |
| For Use With | S11671 |
| For Use With | S11672 |
| For Use With | S11673 |
| For Use With | S11674 |
| For Use With | S11675 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | New Construction Plate for 3.5" Downlights Up to 3.625" hole |