Friction Band for 5/6 Inch Downlight Retrofit - Adapter for Oversized Can
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S12621 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S12621_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S12621_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| Material | Steel |
| Finish | Steel |
| Diameter | 6.5" |
| Dimensions | H: 2.80" x DIA: 6.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0014 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923126219 |
| Inner Quantity | 4 |
| Inner Length | 6.89" |
| Inner Width | 6.89" |
| Inner Height | 8.66" |
| Inner Weight | 1.98 |
| Inner Cubic Ft. | 0.2379 |
| Case UPC | 10045923126212 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 21.5" |
| Case Width | 14.41" |
| Case Height | 9.29" |
| Case Weight | 13.27 |
| Case Cubic Ft. | 1.6656 |
| Catalog Description | Friction Band for 5/6 Inch Downlight Retrofit - Adapter for Oversized Can |
| Description | FRICTION BAND FOR 5-6 DLR |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | S12621.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 11.42 |
| Each Width In. | 10.63 |
| Each Height In. | 0.02 |
| Each Weight Lb. | 0.41 |
| For Use With | S11642 |
| For Use With | S11643 |
| For Use With | S11644 |
| For Use With | S11645 |
| For Use With | S11646 |
| For Use With | S11648 |
| For Use With | S11801R1 |
| For Use With | S11821R1 |
| For Use With | S11825R1 |
| For Use With | S11835R1 |
| For Use With | S11836R1 |
| For Use With | S11837R1 |
| For Use With | S11846 |
| For Use With | S11883 |
| For Use With | S11885 |
| For Use With | S11892 |
| For Use With | S11893 |
| For Use With | S11896 |
| For Use With | S11897 |
| For Use With | S18801 |
| For Use With | S18803 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Friction Band for 5/6" Downlight Retrofit Adapter for Oversized Can |