Brown Medium Based Phenolic E26 Flanged Adapter - 10" 18GA 105C Leads - 1/2" Overall Extension - 660W - 600V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1970 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/80-1970_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cRUus |
| Voltage | 600 |
| Wattage | 660 |
| Material | Phenolic Plastic |
| Finish | Brown |
| Wire Cord Length | 10" |
| Extension | 0.5" |
| Dimensions | E: 0.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923819701 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 16.25" |
| Case Width | 8.25" |
| Case Height | 6" |
| Case Weight | 7 |
| Case Cubic Ft. | 0.4655 |
| Catalog Description | Brown Medium Based Phenolic E26 Flanged Adapter - 10" 18GA 105C Leads - 1/2" Overall Extension - 660W - 600V |
| Description | E26 FLANGED ADAPTER |
| Wire Length | 10" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1970.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.05 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Brown Med. Phenolic E26 Flanged Adapter 10" 18GA 105C |