SATCO NUVO's NYC approved LED emergency lights are the perfect solution for businesses and organizations in New York City. These lights are made with 20-gauge steel and meet all NYC, OSHA, and NFPA requirements. They have a battery backup with a 90-minute run time, as well as a battery push to test button and ac supply indicator for easy maintenance and monitoring. SATCO NUVO's LED emergency lights are rated for damp locations, making them ideal for use in a variety of settings. Keep occupants safe and prepared for any emergency with the highest level of safety and quality for your space.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=67-132 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/67-132_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/67-132_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Emergency Light |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | Ulus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color Rendering Index (CRI) | 70+ |
| Dimmable | No |
| Incandescent Equiv | 15W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 220 |
| Voltage | 120/277 |
| Wattage | 1.5 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 5700K |
| Material | Steel |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Thermo Plastic (PBT) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | +10C (+50F) to +40C (+104F) |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 3KV |
| Has Emergency Battery | Yes |
| Battery Chemistry | Ni-Cad |
| Mounting Type | Wall |
| Dimensions | W: 12" x H: 9.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2133 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 10.83" |
| Case Width | 14.17" |
| Case Height | 11.81" |
| Case Weight | 11.18 |
| Case Cubic Ft. | 1.0488 |
| Catalog Description | Emergency Light, 90min Ni-Cad backup, 120-277V, Dual Head, Universal Mounting, Steel/NYC |
| Description | EMERG LIGHT DH - NYC |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111708 |
| Image File Name | 67-132.jpg |
| Includes | Mounting hardware and accessories |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 13.43 |
| Each Width In. | 10.24 |
| Each Height In. | 2.68 |
| Each Weight Lb. | 2.74 |
| Bulb Count | 2 |
| Voltage Text | Dual Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Emergency Light 90min Ni-Cad backup 120-277V Dual Head Steel |