Introducing SATCO NUVO's LED Emergency Lights with Battery Backup - your ultimate solution for reliable emergency lighting. With two styles to choose from, these high-performance fixtures boast adjustable heads and offers ceiling or wall mounting options, making them perfect for a range of applications. Remote capable models allow for the addition of two single or one double remote head. Constructed from a 5VA flame-retardant ABS housing, these lights are built to withstand emergency situations. All models and remote heads are UL certified and compliant with OSHA, NFPA, and RoHS standards. With a 90-minute battery backup run time, you can trust these fixtures to provide reliable illumination when you need it most. Plus, the battery push-to-test button and AC supply indicator, ensure easy maintenance and peace of mind. Don't settle for subpar emergency lighting - upgrade to the SATCO NUVO LED Emergency Lights for your emergency lighting needs.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=67-130 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/67-130_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/67-130_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Emergency Light |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color Rendering Index (CRI) | 70+ |
| Dimmable | No |
| Incandescent Equiv | 6W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 210 |
| Voltage | 120/277 |
| Wattage | 0.8 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 5700K |
| Material | Thermoplastic |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | +10C (+50F) to +40C (+104F) |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 3KV |
| Has Emergency Battery | Yes |
| Battery Chemistry | Ni-Cad |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Dimensions | W: 12.50" x H: 4.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1143 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 13.98" |
| Case Width | 14.57" |
| Case Height | 13.19" |
| Case Weight | 14.08 |
| Case Cubic Ft. | 1.5548 |
| Catalog Description | Emergency Light, 90min Ni-Cad backup, 120/277V, Dual Head, Universal Mounting |
| Description | EMERG LIGHT DH |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111708 |
| Image File Name | 67-130.jpg |
| Includes | Mounting hardware and accessories |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 13.54 |
| Each Width In. | 4.69 |
| Each Height In. | 3.11 |
| Each Weight Lb. | 1.15 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Unit equipment |
| Voltage Text | Dual Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Emergency Light 90min Ni-Cad backup 120/277V Dual Head |