Keep your building safe and secure with the SATCO NUVO LED Exit and Emergency Light Combo. With single or double face options in either red or green lettering, knockout chevron directional arrows and integrated emergency lights, this combo is customizable to fit your needs. Two adjustable light heads provide ample lighting for any emergency, and the ceiling or wall mounting options make installation easy. The SVA flame retardant ABS housing ensures durability, while a 90-minute battery backup run time guarantees reliable emergency lighting. Meeting UL and OSHA requirements, you can trust the SATCO NUVO LED Exit and Emergency Light Combo to keep your building up to code.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=67-121 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/67-121_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/67-121_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Exit Sign |
| Tariff Code | 9405.61.6000 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color Rendering Index (CRI) | 70+ |
| Dimmable | No |
| Incandescent Equiv | 25W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 150 |
| Voltage | 120/277 |
| Wattage | 2.8 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 5700K |
| Material | Thermoplastic |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | +10C (+50F) to +40C (+104F) |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 3KV |
| Has Emergency Battery | Yes |
| Battery Chemistry | Ni-Cad |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Dimensions | W: 19" x H: 7.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2398 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 16.34" |
| Case Width | 15.55" |
| Case Height | 11.02" |
| Case Weight | 19.77 |
| Case Cubic Ft. | 1.6204 |
| Catalog Description | Combination Red Exit Sign/Emergency Light, 90min Ni-Cad backup, 120/277V, Dual Head, Single/Dual Face, Universal Mounting |
| Description | EXIT/LIGHT DH - RED |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111708 |
| Image File Name | 67-121.jpg |
| Includes | Mounting hardware and accessories |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 15.98 |
| Each Width In. | 7.56 |
| Each Height In. | 3.43 |
| Each Weight Lb. | 3.23 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | EXIT Signs |
| Voltage Text | Dual Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Combination Red Exit Sign/Emergency Light 90min Ni-Cad backup |