Maximize the safety of your building occupants with SATCO NUVO's LED Exit Signs with Battery Backup, available in both red and green lettering. With universal mounting options (ceiling, wall, or side) and a choice of single/double face configuration, installation and proper orientation has never been easier. The SVA flame retardant ABS housing ensures durability and reliability, while the 90-minute battery backup run time meets standard safety requirements. The battery push-to-test button and AC supply indicator allows for easy maintenance and monitoring. Additional features include a SVA flame retardant thermoplastic ABS housing construction, white finish, damp location rating, and compliance with OSHA and NFPA.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=67-101 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/67-101_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/67-101_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Exit Sign |
| Tariff Code | 9405.61.6000 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | Ulus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Voltage | 120/277 |
| Wattage | 2.5 |
| Bulb Included | Yes |
| Material | Thermoplastic |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | +10C (+50F) to +40C (+104F) |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 3KV |
| Has Emergency Battery | Yes |
| Battery Chemistry | Ni-Cad |
| Mounting Type | Universal |
| Dimensions | W: 11.81" x H: 7.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1231 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 12.6" |
| Case Width | 15.24" |
| Case Height | 15.75" |
| Case Weight | 30.36 |
| Case Cubic Ft. | 1.7502 |
| Catalog Description | Red LED Exit Sign, 90min Ni-Cad backup, 120/277V, Single/Dual Face, Universal Mounting |
| Description | EXIT SIGN - RED |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111708 |
| Image File Name | 67-101.jpg |
| Includes | Mounting hardware and accessories |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 12.05 |
| Each Width In. | 2.36 |
| Each Height In. | 7.48 |
| Each Weight Lb. | 2.48 |
| Voltage Text | Dual Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Red LED Exit Sign 90min Ni-Cad backup 120/277V Single/Dual |