SATCO NUVO's LED Surface Mount Edge-Lit Exit Signs - the perfect solution for your commercial, hospitality and multi-family spaces. Available in four different configurations, these signs are designed with a sleek, brushed aluminum housing and offer configurable arrows, ceiling, wall or side mounting options, and a push-to-test button with an AC supply indicator. With a 90-minute battery backup run time, you can trust these signs to keep your space illuminated in the event of a power outage or emergency. Choose from single face mirrored or dual face clear acrylic with red or green lettering options to fit your specific needs. The surface mount style provides an easy installation process, and the versatility of these signs makes them suitable for a range of applications. OSHA and NFPA compliant, don't compromise on safety - upgrade to SATCO NUVO's LED Edge-Lit Exit Signs today.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=67-110 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/67-110_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/67-110_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Exit Sign |
| Tariff Code | 9405.61.6000 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | Ulus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Voltage | 120/277 |
| Wattage | 2.94 |
| Bulb Included | Yes |
| Material | Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Silver |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | +10C (+50F) to +40C (+104F) |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 3KV |
| Has Emergency Battery | Yes |
| Battery Chemistry | Ni-Cad |
| Mounting Type | Universal |
| Dimensions | W: 12.06" x H: 9.69" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1703 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 13.39" |
| Case Width | 17.32" |
| Case Height | 9.45" |
| Case Weight | 18.24 |
| Case Cubic Ft. | 1.2683 |
| Catalog Description | Green (Mirror) Edge Lit LED Exit Sign, 90min Ni-Cad backup, 120/277V, Dual Face, Top/Back/End Mount |
| Description | EL EXIT SIGN - DF GR MIR |
| Finish Family | Silver |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111708 |
| Image File Name | 67-110.jpg |
| Includes | Mounting hardware and accessories |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 12.6 |
| Each Width In. | 8.46 |
| Each Height In. | 2.76 |
| Each Weight Lb. | 2.98 |
| Voltage Text | Dual Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Green Mirror Edge Lit LED Exit Sign 90min Ni-Cad backup 120/277V |