SATCO NUVO's LED Low Profile Wall Pack is a versatile fixture that offers field-selectable settings, allowing you to tailor the lighting to your needs. Its sleek and durable design, featuring an IK08 vandal-resistant glass lens and integrated bypassable photocell, ensures long-lasting performance, while the die-cast aluminum construction and borosilicate glass lens guarantee both style and durability.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-884 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-884_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-884_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Pack |
| Fixture Shape | Trapezoid |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Thailand |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 90° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Soft White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| HID Equiv | 50W/100W/150W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 3844-7506 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 30/45/60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Bronze |
| THD | <20% |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Borosilicate Glass |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +50C (+122F) |
| Photocell | Has Photocell |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 4KV |
| BUG Rating | B1-U3-G3 |
| Connection | Hardwire |
| Has Driver | Yes |
| Mounting Type | Wall |
| Wattage Selectable | Yes |
| Extension | 4.21" |
| Dimensions | W: 15.55" x H: 9.76" x E: 4.21" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2791 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 17.5" |
| Case Width | 12" |
| Case Height | 5.25" |
| Case Weight | 10.25 |
| Case Cubic Ft. | 0.638 |
| Catalog Description | LED Low Profile Wall Pack - Wattage 30/45/60W and CCT 3K/4K/5K Selectable - Photocell - Dimmable - Bronze Finish |
| Description | LED LOW PROFILE WALL PACK |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39111612 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | S-27Y08Z |
| DLC Primary Use | Outdoor Non-Cutoff and Semi-Cutoff Wall-Mounted Area Luminaires |
| Image File Name | 65-884.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 17.5 |
| Each Width In. | 5.25 |
| Each Height In. | 5.25 |
| Each Weight Lb. | 10.25 |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | SF10P |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED Low Profile Wall Pack 30/45/60W CCT 3K/4K/5K Photocell Dim |