Introducing SATCO NUVO's new CCT and Wattage selectable wall packs with integrated by-passable photocells and emergency battery backup modes. These cULus certified wall packs are offered in both a traditional and semi-cutoff style in two wattage configurations, 29W/40W/60W and 80W/100W/120W. They are CCT selectable 3000K, 4000K and 5000K and both feature battery back up modes consisting of 16 watts of power at 1120 lumens with a 90 minute run time. The traditional style is offered in both 120V-277V and 120V-347V and the semi-cutoff version is 120V-277V. Both styles are 4KV, rated for 50,000 hours, are DLC premium, and carry a 5 year warranty.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-754 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-754_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Pack |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 110° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| HID Equiv | 75W-175W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 200W-500W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 4060-8640 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 29/40/60 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Traditional |
| Finish | Bronze |
| THD | <20% |
| Lens Material | Glass |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +50C (+122F) |
| Photocell | Yes - Bypassable |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 4KV |
| Has Emergency Battery | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium-ion (Li-ion) |
| BUG Rating | B1-U4-G5 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Wattage Selectable | Yes |
| Extension | 7.39" |
| Dimensions | W: 13.80" x H: 9.35" x E: 7.39" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.0405 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15.63" |
| Case Width | 11.69" |
| Case Height | 9.84" |
| Case Weight | 10.14 |
| Case Cubic Ft. | 1.0405 |
| Catalog Description | Emergency Architectural LED Wall Pack - CCT Selectable 3K/4K/5K - Wattage Adjustable - Bypassable Photocell - 120-277 Volt |
| Description | EM WALL PACK CCT & WATT ADJ |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111613 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming Only |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | S-YL8U14 |
| DLC Primary Use | Outdoor Non-Cutoff and Semi-Cutoff Wall-Mounted Area Luminaires |
| Image File Name | 65-754.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 15.63 |
| Each Width In. | 11.69 |
| Each Height In. | 9.84 |
| Each Weight Lb. | 10.14 |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | NFTV |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | CD4FBLW |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | RH4FBL3PTCCCV6 |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-818 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Emergency LED Wall Pack CCT 3K/4K/5K Wattage Adjustable |