SATCO NUVO's LED Tempered Glass Flood Lights are CCT and wattage selectable allowing you to visualize and customize any environment. These fixtures are IP66 rated to withstand harsh weather conditions, and the highly durable tempered glass offers better light distribution where security and safety is key. With built-in surge protection and an integrated bypassable photocell, these fixtures are an ideal solution for a variety of applications.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-543 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-543_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-543_Dimensional_Drawing_All_Mounting_Options.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flood Light |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP66 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 150°x140 |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| HID Equiv | 300W-450W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 500W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 12000-21000 |
| Voltage | 120-347 |
| Wattage | 100/125/150 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Bronze |
| Glass Type | Clear |
| THD | 20% |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Tempered Glass |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +45C (+113F) |
| Photocell | Has Photocell |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 6KV |
| Max. Height | 16.81" |
| BUG Rating | B4-U2-G1 |
| Has Driver | Yes |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Wattage Selectable | Yes |
| Dimensions | L: 11.61" x W: 16.84" x H: 3.86" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.51 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 2 |
| Case Length | 12.6" |
| Case Width | 9.29" |
| Case Height | 18.3" |
| Case Weight | 23.72 |
| Case Cubic Ft. | 1.2396 |
| Catalog Description | LED Tempered Glass Flood Light with Bypassable Photocell - CCT Selectable 3K/4K/5K - Wattage Adjustable 100W/125W/150W - ColorQuick and PowerQuick Technology - Bronze Finish |
| Description | LED WATT/CCT SELECTABLE FLOOD |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111611 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming Only |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | S-O8YIEL |
| DLC Primary Use | Architectural Flood and Spot Luminaires |
| Image File Name | 65-543.jpg |
| Installation Notes | Height will change with different mounting options. |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 12 |
| Each Width In. | 4.25 |
| Each Height In. | 17.28 |
| Each Weight Lb. | 11.22 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | SF10P |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-545 |
| Accessories | 65-548 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED Flood Light with Photocell CCT 3K/4K/5K Wattage 100W |