Illuminate outdoor spaces with SATCO NUVO's architecturally styled LED Full Cutoff Wall Packs. Operating on 120-347V with zero up light, these cutoff wall packs are perfect to eliminate wasted light and to cut down on light pollution. A by-passable photocell and built-in sensor port provide added control, with an optional sensor (sold separately) for customizable detection. The durable bronze die-cast aluminum housing complements building exteriors, while two models offer field-selectable wattages, adjustable CCT, and high-lumen output. Designed for durability, they are wet-location rated, IP65 rated, and last 50,000 hours. Backed by DLC Premium certification and a 5-year warranty, these wall packs deliver reliable, adaptable illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-556 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-556_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-556_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Pack |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Flicker Free | No |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 106° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Soft White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| HID Equiv | 400W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 12107-17789 |
| Voltage | 120-347 |
| Wattage | 80/100/120 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Bronze |
| THD | <20% |
| Lens Finish | Opaque |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +50C (+122F) |
| Photocell | Yes - Bypassable |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 6KV |
| Sensor Operating Temperature | -25C(-13F) to +50C (+122F) |
| Sensor Type | PIR |
| BUG Rating | B2-U0-G2 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Wattage Selectable | Yes |
| Extension | 8.11" |
| Dimensions | W: 13.28" x H: 9.36" x E: 8.11" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.1803 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15.35" |
| Case Width | 14.06" |
| Case Height | 9.45" |
| Case Weight | 12.2 |
| Case Cubic Ft. | 1.1803 |
| Catalog Description | 80/100/120 Watt LED Cutoff Wall Pack - 3K/4K/5K CCT - Field Selectable - Bronze - 120-347 Volt |
| Description | LED FULL CUTOFF WALL PACK |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39111612 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | S-CW1MVQ |
| DLC Primary Use | Outdoor Full-Cutoff Wall-Mounted Area Luminaires |
| Image File Name | 65-556.jpg |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 15.35 |
| Each Width In. | 14.06 |
| Each Height In. | 9.45 |
| Each Weight Lb. | 12.2 |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | NFTV |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | CD4FBLW |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | RH4FBL3PTCCCV6 |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 86-217 |
| Accessories | 86-218 |
| Accessories | 86-219 |
| Accessories | 86-220 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 80/100/120W LED Wall Pack 3K/4K/5K CCT Field Selectable |