SATCO NUVO's 20W LED Small Wall Pack is now CCT Selectable. Available in three finishes and featuring lighting choices from warm, cool, and natural light, this fixture is perfect for all of your lighting needs. This premium Wall Pack has a built in photocell sensor, a 100 degree beam spread, and is IP65 wet location rated making it the ideal addition to commercial buildings for exterior illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-747 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-747_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Pack |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| ADA Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 100° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| HID Equiv | 100W-150W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 2608.9/2920.8/2703.4 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 20 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Black |
| THD | 20% |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Photocell | Has Photocell |
| Power Factor | 0.99 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2.5KV |
| BUG Rating | B1-U3-G2 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Extension | 3.09" |
| Dimensions | W: 5.81" x H: 8.59" x E: 3.09" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.11 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Length | 18.1" |
| Case Width | 12.8" |
| Case Height | 9.6" |
| Case Weight | 22.05 |
| Case Cubic Ft. | 1.2871 |
| Catalog Description | LED Small Wall Pack - 20W - CCT Selectable 3K/4K/5K - Black Finish - 100-277V |
| Description | LED SMALL WALL PACK W/PHOTOCEL |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111612 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | S-GL6EYJ |
| DLC Primary Use | Outdoor Non-Cutoff and Semi-Cutoff Wall-Mounted Area Luminaires |
| Image File Name | 65-747.jpg |
| NSF Approved | Yes |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 6.1 |
| Each Width In. | 3.5 |
| Each Height In. | 8.9 |
| Each Weight Lb. | 2.03 |
| Replaces | 65-266 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | SF10P |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED Small Wall Pack 20W CCT Selectable 3K/4K/5K Black Finish |