SATCO NUVO offers a wide variety of track lighting accessories specifically designed to incorporate creativity, quality and total customization of the track lighting systems in your home, office, or business.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=TP257 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TP257_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Plastic |
| Finish | Brown |
| Dimensions | L: 1.42" x W: 1.42" x H: 2.66" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.005 |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923401814 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 18.7" |
| Case Width | 9.84" |
| Case Height | 6.3" |
| Case Weight | 16.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.6709 |
| Catalog Description | Outlet Track Adapter - Brown Finish |
| Description | OUTLET TRACK ADAPTER |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | TP257.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 1.77 |
| Each Width In. | 1.77 |
| Each Height In. | 2.76 |
| Each Weight Lb. | 0.15 |
| SkuRomance Copy | SATCO NUVO's TP257 brown finish outlet track adapter converts H track power into a grounded 120 volt receptacle. The dedicated on/off switch allows each outlet to be controlled by the user. |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Outlet Track Adapter Brown Finish |