Satco's TP217 pendant loop track adapter adapts corded or chain-hung fixtures to track. This track adapter includes a loop hook for chain installation and direct cord suspension. This brown track adapter was made with durability and versatility in mind to extend the flexibility of your track lighting system.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=TP217 |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Voltage | 120 |
| Finish | Brown |
| Dimensions | L: 1.44" x W: 1.44" x H: 3.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0079 |
| Pack Type | Box |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 18" |
| Case Width | 12" |
| Case Height | 12" |
| Case Weight | 13 |
| Case Cubic Ft. | 1.5 |
| Catalog Description | Pendant Loop Track Adapter - Brown Finish |
| Description | PENDANT LOOP TRACK ADAPTER-BR |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | TP217.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 4.2 |
| Each Width In. | 1.8 |
| Each Height In. | 1.8 |
| Each Weight Lb. | 0.11 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | 60-1276 |
| For Use With | 60-1707 |
| For Use With | 60-1828 |
| For Use With | 60-3173 |
| For Use With | 60-3174 |
| For Use With | 60-3258 |
| For Use With | 60-3259 |
| For Use With | 60-6421 |
| For Use With | 60-6423 |
| For Use With | 60-6671 |
| For Use With | 60-6672 |
| For Use With | 60-6673 |
| For Use With | 60-6748 |
| For Use With | 60-6749 |
| For Use With | 60-6751 |
| For Use With | 60-6752 |
| For Use With | 60-6753 |
| For Use With | 60-7029 |
| For Use With | 60-7030 |
| For Use With | 60-7039 |
| For Use With | 60-7040 |
| For Use With | 60-7046 |
| For Use With | 60-7047 |
| For Use With | 60-7048 |
| For Use With | 60-7056 |
| For Use With | 60-7057 |
| For Use With | 60-7058 |
| For Use With | 60-7059 |
| For Use With | 60-7060 |
| For Use With | 60-7066 |
| For Use With | 60-7067 |
| For Use With | 60-7068 |
| For Use With | 60-7069 |
| For Use With | 60-7070 |
| For Use With | 60-7480 |
| For Use With | 60-7481 |
| For Use With | 60-7482 |
| For Use With | 60-7483 |
| For Use With | 60-7484 |
| For Use With | 60-7485 |
| For Use With | 60-7486 |
| For Use With | 60-7487 |
| For Use With | 60-7488 |
| For Use With | 60-7521 |
| For Use With | 60-7522 |
| For Use With | 60-7523 |
| For Use With | 60-7524 |
| For Use With | 60-7525 |
| For Use With | 60-7526 |
| For Use With | 60-7664 |
| For Use With | 60-7674 |
| For Use With | SF76-446 |
| For Use With | SF76-447 |
| For Use With | SF76-690 |
| For Use With | SF76-691 |
| For Use With | 60-1276;60-1707;60-1828;60-3173;60-3174;60-3258;60-3259;60-6421;60-6423;60-6671;60-6672;60-6673;60-6748;60-6749;60-6751;60-6752;60-6753;60-7029;60-7030;60-7039;60-7040;60-7046;60-7047;60-7048;60-7056;60-7057;60-7058;60-7059;60-7060;60-7066;60-7067;6 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Pendant Loop Track Adapter Brown Finish |