SATCO NUVO offers a wide variety of track lighting accessories specifically designed to incorporate creativity, quality and total customization of the track lighting systems in your home, office, or business.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=TP255 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TP255_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Plastic |
| Finish | Black |
| Dimensions | L: 1.42" x W: 1.42" x H: 2.66" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.005 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923401791 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 18.7" |
| Case Width | 9.84" |
| Case Height | 6.3" |
| Case Weight | 16.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.6709 |
| Catalog Description | Outlet Track Adapter - Black Finish |
| Description | OUTLET TRACK ADAPTER |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | TP255.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 1.77 |
| Each Width In. | 1.77 |
| Each Height In. | 2.76 |
| Each Weight Lb. | 0.15 |
| SkuRomance Copy | SATCO NUVO's TP255 black finish outlet track adapter converts H track power into a grounded 120 volt receptacle. The dedicated on/off switch allows each outlet to be controlled by the user. |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | TH402 |
| For Use With | TH404 |
| For Use With | TH405 |
| For Use With | TH407 |
| For Use With | TH472 |
| For Use With | TH474 |
| For Use With | TH475 |
| For Use With | TH477 |
| For Use With | TH631 |
| For Use With | TH633 |
| For Use With | TH634 |
| For Use With | TH635 |
| For Use With | TH636 |
| For Use With | TH637 |
| For Use With | TH638 |
| For Use With | TH641 |
| For Use With | TH643 |
| For Use With | TH644 |
| For Use With | TH645 |
| For Use With | TH646 |
| For Use With | TH647 |
| For Use With | TH648 |
| For Use With | TH652 |
| For Use With | TH653 |
| For Use With | TH662 |
| For Use With | TH663 |
| For Use With | TH702 |
| For Use With | TH704 |
| For Use With | TH712 |
| For Use With | TH714 |
| For Use With | TH722 |
| For Use With | TH724 |
| For Use With | TH732 |
| For Use With | TH742 |
| For Use With | TH201 |
| For Use With | TH203 |
| For Use With | TH205 |
| For Use With | TH207 |
| For Use With | TH209 |
| For Use With | TH211 |
| For Use With | TH217 |
| For Use With | TH219 |
| For Use With | TH221 |
| For Use With | TH223 |
| For Use With | TH225 |
| For Use With | TH227 |
| For Use With | TH233 |
| For Use With | TH235 |
| For Use With | TH239 |
| For Use With | TH280 |
| For Use With | TH284 |
| For Use With | TH313 |
| For Use With | TH316 |
| For Use With | TH322 |
| For Use With | TH333 |
| For Use With | TH412 |
| For Use With | TH414 |
| For Use With | TH422 |
| For Use With | TH424 |
| For Use With | TH432 |
| For Use With | TH434 |
| For Use With | TH442 |
| For Use With | TH444 |
| For Use With | TH452 |
| For Use With | TH454 |
| For Use With | TH462 |
| For Use With | TH464 |
| For Use With | TH480 |
| For Use With | TH481 |
| For Use With | TH484 |
| For Use With | TH485 |
| For Use With | TH488 |
| For Use With | TH489 |
| For Use With | TH494 |
| For Use With | TH495 |
| For Use With | TH501 |
| For Use With | TH503 |
| For Use With | TH505 |
| For Use With | TH507 |
| For Use With | TH602 |
| For Use With | TH604 |
| For Use With | TH612 |
| For Use With | TH614 |
| For Use With | TH622 |
| For Use With | TH624 |
| For Use With | TR119 |
| For Use With | TR121 |
| For Use With | TR123 |
| For Use With | TR125 |
| For Use With | TH904 |
| For Use With | TH914 |
| For Use With | TH402;TH404;TH405;TH407;TH472;TH474;TH475;TH477;TH631;TH633;TH634;TH635;TH636;TH637;TH638;TH641;TH643;TH644;TH645;TH646;TH647;TH648;TH652;TH653;TH662;TH663;TH702;TH704;TH712;TH714;TH722;TH724;TH732;TH742;TH201;TH203;TH205;TH207;TH209;TH211;TH217;TH21 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Outlet Track Adapter Black Finish |