SATCO NUVO offers a wide variety of track lighting accessories specifically designed to incorporate creativity, quality and total customization of the track lighting systems in your home, office, or business.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=TP246 |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| Voltage | 120 |
| Material | Plastic |
| Finish | Brown |
| Dimensions | L: 3" x W: 1.38" x H: 1.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0029 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923405406 |
| Inner Quantity | 25 |
| Inner Length | 12.25" |
| Inner Width | 12.25" |
| Inner Height | 5.13" |
| Inner Weight | 5 |
| Inner Cubic Ft. | 0.4455 |
| Case UPC | 10045923405409 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 12.75" |
| Case Width | 12.75" |
| Case Height | 23.25" |
| Case Weight | 21.56 |
| Case Cubic Ft. | 2.1873 |
| Catalog Description | Stem Hung Pendant Track Adapter - Brown Finish |
| Description | PEND TRACK ADAPT- STEM HUNG |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | TP246.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 3.25 |
| Each Width In. | 1.25 |
| Each Height In. | 1.25 |
| Each Weight Lb. | 0.11 |
| SkuRomance Copy | SATCO NUVO's TP246 brown finish stem hung pendant adapter can take up to a 10 pound, 1/8 IP stem hung existing pendant light fixture and enable it to be hung from a single circuit track system. |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Pendant Track Adapter Brown Finish |