SATCO NUVO offers a wide variety of track lighting accessories specifically designed to incorporate creativity, quality and total customization of the track lighting systems in your home, office, or business.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=TP250 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TP250_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 100 |
| Material | Steel |
| Finish | White |
| Diameter | 12" |
| Dimensions | H: 1" x DIA: 12" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1066 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923401746 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 16.3" |
| Case Width | 12.76" |
| Case Height | 12.87" |
| Case Weight | 33 |
| Case Cubic Ft. | 1.5491 |
| Catalog Description | Triple Monopoint Adapter - Round - White Finish |
| Description | TRIPLE MONOPOINT ADAPTER ROUND |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | TP250.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 12.09 |
| Each Width In. | 1.26 |
| Each Height In. | 12.09 |
| Each Weight Lb. | 2.5 |
| SkuRomance Copy | SATCO NUVO's TP250 is a round triple monopoint adapter in a white finish that will allow any H style track head or pendant fixture (with a track pendant adapter) to be converted to a surface mount installation. |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | TH401 |
| For Use With | TH403 |
| For Use With | TH471 |
| For Use With | TH473 |
| For Use With | TH632 |
| For Use With | TH642 |
| For Use With | TH651 |
| For Use With | TH661 |
| For Use With | TH701 |
| For Use With | TH703 |
| For Use With | TH711 |
| For Use With | TH713 |
| For Use With | TH721 |
| For Use With | TH723 |
| For Use With | TH731 |
| For Use With | TH741 |
| For Use With | TH200 |
| For Use With | TH202 |
| For Use With | TH204 |
| For Use With | TH206 |
| For Use With | TH208 |
| For Use With | TH210 |
| For Use With | TH216 |
| For Use With | TH218 |
| For Use With | TH220 |
| For Use With | TH222 |
| For Use With | TH224 |
| For Use With | TH226 |
| For Use With | TH279 |
| For Use With | TH312 |
| For Use With | TH315 |
| For Use With | TH321 |
| For Use With | TH332 |
| For Use With | TH411 |
| For Use With | TH413 |
| For Use With | TH421 |
| For Use With | TH423 |
| For Use With | TH431 |
| For Use With | TH443 |
| For Use With | TH451 |
| For Use With | TH453 |
| For Use With | TH461 |
| For Use With | TH463 |
| For Use With | TH482 |
| For Use With | TH483 |
| For Use With | TH486 |
| For Use With | TH487 |
| For Use With | TH490 |
| For Use With | TH491 |
| For Use With | TH496 |
| For Use With | TH497 |
| For Use With | TH601 |
| For Use With | TH603 |
| For Use With | TH611 |
| For Use With | TH613 |
| For Use With | TH621 |
| For Use With | TH623 |
| For Use With | TH751 |
| For Use With | TH754 |
| For Use With | TH761 |
| For Use With | TH764 |
| For Use With | TH670 |
| For Use With | TH673 |
| For Use With | TH401;TH403;TH471;TH473;TH632;TH642;TH651;TH661;TH701;TH703;TH711;TH713;TH721;TH723;TH731;TH741;TH200;TH202;TH204;TH206;TH208;TH210;TH216;TH218;TH220;TH222;TH224;TH226;TH279;TH312;TH315;TH321;TH332;TH411;TH413;TH421;TH423;TH431;TH443;TH451;TH453;TH46 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Triple Monopoint Adapter White Finish |