SATCO NUVO offers a wide variety of track lighting accessories specifically designed to incorporate creativity, quality and total customization of the track lighting systems in your home, office, or business.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=TP249 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TP249_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 100 |
| Material | Steel |
| Finish | Black |
| Diameter | 12" |
| Dimensions | H: 1" x DIA: 12" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1066 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923401739 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 16.3" |
| Case Width | 12.76" |
| Case Height | 12.87" |
| Case Weight | 33 |
| Case Cubic Ft. | 1.5491 |
| Catalog Description | Triple Monopoint Adapter - Round - Black Finish |
| Description | TRIPLE MONOPOINT ADAPTER ROUND |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | TP249.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 12.09 |
| Each Width In. | 1.26 |
| Each Height In. | 12.09 |
| Each Weight Lb. | 2.5 |
| SkuRomance Copy | SATCO NUVO's TP249 is a round triple monopoint adapter in a black finish that will allow any H style track head or pendant fixture (with a track pendant adapter) to be converted to a surface mount installation. |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | TH402 |
| For Use With | TH404 |
| For Use With | TH405 |
| For Use With | TH407 |
| For Use With | TH472 |
| For Use With | TH474 |
| For Use With | TH475 |
| For Use With | TH477 |
| For Use With | TH631 |
| For Use With | TH633 |
| For Use With | TH634 |
| For Use With | TH635 |
| For Use With | TH636 |
| For Use With | TH637 |
| For Use With | TH638 |
| For Use With | TH641 |
| For Use With | TH643 |
| For Use With | TH644 |
| For Use With | TH645 |
| For Use With | TH646 |
| For Use With | TH647 |
| For Use With | TH648 |
| For Use With | TH652 |
| For Use With | TH653 |
| For Use With | TH662 |
| For Use With | TH663 |
| For Use With | TH702 |
| For Use With | TH704 |
| For Use With | TH712 |
| For Use With | TH714 |
| For Use With | TH722 |
| For Use With | TH724 |
| For Use With | TH732 |
| For Use With | TH742 |
| For Use With | TH201 |
| For Use With | TH203 |
| For Use With | TH205 |
| For Use With | TH207 |
| For Use With | TH209 |
| For Use With | TH211 |
| For Use With | TH217 |
| For Use With | TH219 |
| For Use With | TH221 |
| For Use With | TH223 |
| For Use With | TH225 |
| For Use With | TH227 |
| For Use With | TH280 |
| For Use With | TH284 |
| For Use With | TH300 |
| For Use With | TH301 |
| For Use With | TH302 |
| For Use With | TH303 |
| For Use With | TH304 |
| For Use With | TH305 |
| For Use With | TH306 |
| For Use With | TH307 |
| For Use With | TH308 |
| For Use With | TH313 |
| For Use With | TH314 |
| For Use With | TH316 |
| For Use With | TH317 |
| For Use With | TH322 |
| For Use With | TH323 |
| For Use With | TH324 |
| For Use With | TH331 |
| For Use With | TH333 |
| For Use With | TH412 |
| For Use With | TH414 |
| For Use With | TH415 |
| For Use With | TH417 |
| For Use With | TH422 |
| For Use With | TH424 |
| For Use With | TH425 |
| For Use With | TH427 |
| For Use With | TH432 |
| For Use With | TH434 |
| For Use With | TH435 |
| For Use With | TH437 |
| For Use With | TH442 |
| For Use With | TH444 |
| For Use With | TH445 |
| For Use With | TH447 |
| For Use With | TH452 |
| For Use With | TH454 |
| For Use With | TH455 |
| For Use With | TH457 |
| For Use With | TH462 |
| For Use With | TH464 |
| For Use With | TH465 |
| For Use With | TH467 |
| For Use With | TH480 |
| For Use With | TH481 |
| For Use With | TH484 |
| For Use With | TH485 |
| For Use With | TH488 |
| For Use With | TH489 |
| For Use With | TH492 |
| For Use With | TH493 |
| For Use With | TH494 |
| For Use With | TH495 |
| For Use With | TH498 |
| For Use With | TH499 |
| For Use With | TH602 |
| For Use With | TH604 |
| For Use With | TH612 |
| For Use With | TH614 |
| For Use With | TH622 |
| For Use With | TH624 |
| For Use With | TH752 |
| For Use With | TH753 |
| For Use With | TH755 |
| For Use With | TH756 |
| For Use With | TH762 |
| For Use With | TH763 |
| For Use With | TH765 |
| For Use With | TH766 |
| For Use With | TH671 |
| For Use With | TH672 |
| For Use With | TH674 |
| For Use With | TH675 |
| For Use With | TH402;TH404;TH405;TH407;TH472;TH474;TH475;TH477;TH631;TH633;TH634;TH635;TH636;TH637;TH638;TH641;TH643;TH644;TH645;TH646;TH647;TH648;TH652;TH653;TH662;TH663;TH702;TH704;TH712;TH714;TH722;TH724;TH732;TH742;TH201;TH203;TH205;TH207;TH209;TH211;TH217;TH21 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Triple Monopoint Adapter Black Finish |