The ideal vanity fixture for any home, sub-division or multiple home building project, the SATCO NUVO bath light fits the bill. The unassuming u-channel white glass is affixed to a simple, round canopy for a minimal, yet effective light solution. The white finish provides the versatility needed for a lighting update with existing finishes.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF77-087 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-087_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-087_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | White |
| Glass Type | White |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Lens Material | Glass |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 4.72 |
| Mounting String | H:1.26" x D:4.72" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Up |
| Extension | 4.25" |
| Dimensions | W: 14" x H: 4.75" x E: 4.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2451 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 17.5" |
| Case Width | 14.5" |
| Case Height | 12" |
| Case Weight | 13.86 |
| Case Cubic Ft. | 1.7622 |
| Catalog Description | 2 Light - 14" - Vanity - with White "U" Channel Glass - White Finish |
| Description | 2 LIGHT 14" VANITY |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF77-087.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 14 |
| Each Width In. | 5.5 |
| Each Height In. | 5.5 |
| Each Weight Lb. | 1.98 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2 Light 14 Vanity White U Channel Glass White |