Nuvo's 1 light, 7 inch vanity with U channel glass is a graceful lighting solution for the home. Perfect for living rooms, dining rooms, hallways, and foyers, this white vanity fixture comes with a switch and features a single A19 bulb behind gorgeous white glass. Traditional and elegant, this vanity fixture adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF77-989 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-989_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-989_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | White |
| Glass Type | White |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Height | 5 |
| Mounting String | W:5" x H:1.28" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Extension | 4.25" |
| Dimensions | W: 4.50" x H: 7.50" x E: 4.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1751 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 17.5" |
| Case Width | 11.75" |
| Case Height | 10.75" |
| Case Weight | 11.11 |
| Case Cubic Ft. | 1.2792 |
| Catalog Description | 1 Light - 7" Vanity with White "U" Channel Glass with Switch - White Finish |
| Description | 1 LIGHT 7" VANITY W/ SWITCH |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF77-989.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 5.5 |
| Each Width In. | 10 |
| Each Height In. | 5.5 |
| Each Weight Lb. | 1.52 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light 7" Vanity White U Channel Glass White Finish |