Nuvo's 4 light, 24 inch vanity with U channel glass is a graceful lighting solution for the home. Perfect for living rooms, dining rooms, hallways, and foyers, this white vanity fixture features four bulbs behind gorgeous white glass. Traditional and elegant, this vanity fixture adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF77-088 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-088_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-088_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 240 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | White |
| Glass Type | White |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Lens Material | Glass |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 13.48 |
| Mounting Height | 4.29 |
| Mounting String | L:13.48" x W:4.29" x H:1.26" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Up |
| Extension | 4.25" |
| Dimensions | W: 24" x H: 4.75" x E: 4.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4376 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 25.5" |
| Case Width | 17.5" |
| Case Height | 12" |
| Case Weight | 24.64 |
| Case Cubic Ft. | 3.099 |
| Catalog Description | 4 Light - 24" - Vanity - with White "U" Channel Glass - White Finish |
| Description | 4 LIGHT 24" VANITY |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF77-088.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 25 |
| Each Width In. | 5.5 |
| Each Height In. | 5.5 |
| Each Weight Lb. | 3.77 |
| Bulb Count | 4 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 4 Light 24 Vanity White U Channel Glass White |