Nuvo's 2 light, 14 inch vanity with U channel glass is a graceful lighting solution for the home. Perfect for living rooms, dining rooms, hallways, and foyers, this white vanity fixture features dual bulbs behind gorgeous white diamond glass. Traditional and elegant, this vanity fixture adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF76-276 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF76-276_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF76-276_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | White |
| Glass Type | White Diamond |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 4.72 |
| Mounting String | H:1.26" x D:4.72" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Extension | 4.25" |
| Dimensions | W: 14" x H: 4.75" x E: 4.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2451 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 17.5" |
| Case Width | 14.5" |
| Case Height | 12" |
| Case Weight | 13.86 |
| Case Cubic Ft. | 1.7622 |
| Catalog Description | 2 Light - 14" Vanity with Diamond "U" Channel Glass - White Finish |
| Description | 2 LIGHT 14" VANITY |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF76-276.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 14 |
| Each Width In. | 5.5 |
| Each Height In. | 5.5 |
| Each Weight Lb. | 2.09 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2 Light 14 Vanity Diamond U Channel Glass White |