11.5 watt LED Downlight Retrofit - 5"-6" - Brushed Nickel trim - 3000K - 120 volts - Dimmable
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111505 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| CA Regulations | T20 Non-Compliant - LPW <80 |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| US State Restrictions | CA |
| Diameter In. | 7.41 |
| Dimension String | H:3.50" DIA:7.41" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | Brushed Nickel / Frosted |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cRUus - Recognized Component;cULus - Certified;cULus - Classified |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Watts | 11.5W |
| Width In. | 7.41 |
| Height In. | 3.5 |
| Weight Lb. | 0.84 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923097454 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 9.06 |
| Each Width In. | 3.94 |
| Each Height In. | 8.07 |
| Each Weight Lb. | 0.88 |
| Each Cubic Ft. | 0.1667 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923097451 |
| Case Quantity | 8 |
| Case Length In. | 18.74 |
| Case Width In. | 16.61 |
| Case Height In. | 8.86 |
| Case Weight Lb. | 9.3 |
| Case Cubic Ft. | 1.596 |
| Substitute | S11836R1 |
| Dimmers | 6674;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;CTRP-253P;DSL06-1LZ;DSM10-1LZ;DVCL-153P;DVLV-600P;IPL06-10Z;LECL-153PH;MA-PRO;MACL-153M;MALV-600;MSCL-OP153M;NTCL-250;NTRP-250;PD-6WCL;SLV-600P |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S9745 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S9745_Instructions.pdf |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 90 |
| Can Size | 5-6 in. |
| CCT Selectable | No |
| Color Temp | Warm White |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | Nickel |
| Product Type | Downlight Retrofit |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Lamp Base | Medium Adapter |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Lumens | 800L |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| Power Factor | 0.96 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Contemporary |
| Temperature (CCT) | 3000K |
| Trim Color | Silver |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |