Satco's S39744 8.5-watt, 4 inch LED retrofit downlight, offers warm white light and a 90 degree beam angle. This LED downlight is an energy efficient lighting solution for residential and commercial applications. Illuminate homes, offices, and retail spaces with this round fixture. Dimmable and long lasting, this downlight retrofit delivers 50,000 hours of exceptional illumination.
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Additional Info | Trim material is Thermo Plastic; Trim color is Brushed Nickel |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| CA Regulations | T20 Non-Compliant - LPW <80 |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| Diameter In. | 5.31 |
| Dimension String | H:2.88" DIA:5.31" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | Brushed Nickel |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Thermo Plastic (PBT) |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cULus - Certified;cULus - Classified |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Watts | 8.5W |
| Width In. | 5.31 |
| Height In. | 2.88 |
| Weight Lb. | 0.5 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923397448 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 5.51 |
| Each Width In. | 3.62 |
| Each Height In. | 5.91 |
| Each Weight Lb. | 0.63 |
| Each Cubic Ft. | 0.0682 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923397442 |
| Inner Quantity | 4 |
| Inner Length In. | 15.16 |
| Inner Width In. | 5.83 |
| Inner Height In. | 6.3 |
| Inner Weight Lb. | 2.43 |
| Inner Cubic Ft. | 0.3222 |
| Case UPC | 10045923397445 |
| Case Quantity | 16 |
| Case Length In. | 24.17 |
| Case Width In. | 15.75 |
| Case Height In. | 7.09 |
| Case Weight Lb. | 11.46 |
| Case Cubic Ft. | 1.5619 |
| Substitute | S11833R1 |
| Dimmers | 6674;66ELV;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;CTRP-253P;DSL06-1LZ;DVCL-153P;DVRP-253P;DW6HD;IPL06;LECL-153PH;MA-PRO;MACL-153M;MSCL-OP153M;NTCL-250;NTRP-250;PD-6WCL;RRD-6CL;SAL06P;SUF7;TAL06P-C2 |
| Accessories | S8999;S9000;S9538;S9539 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S39744 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S39744_Instructions.pdf |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 90 |
| Can Size | 4 in. |
| CCT Selectable | No |
| Color Temp | Warm White |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | Nickel |
| Product Type | Downlight Retrofit |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Lamp Base | Medium Adapter |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Lumens | 600L |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.96 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Utility |
| Temperature (CCT) | 3000K |
| Trim Color | Brushed Nickel |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |