Satco's S39741 13.5-watt, 5-6 inch LED retrofit downlight, offers warm white light and a 90 degree beam angle. This LED downlight is an energy efficient lighting solution for residential and commercial applications. Illuminate homes, offices, and retail spaces with this round fixture. Dimmable and long lasting, this downlight retrofit delivers 50,000 hours of exceptional illumination.
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Additional Info | Trim material is Powder Coated Steel; Trim color is White |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed; T20 Listed |
| Title 20 | Yes |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 7.41 |
| Dimension String | H:3.44" DIA:7.41" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Powder Coated steel |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cULus - Certified;cULus - Classified |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Watts | 13.5W |
| Width In. | 7.41 |
| Height In. | 3.44 |
| Weight Lb. | 0.77 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923397417 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 9.06 |
| Each Width In. | 3.94 |
| Each Height In. | 8.07 |
| Each Weight Lb. | 1.08 |
| Each Cubic Ft. | 0.1667 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923397414 |
| Case Quantity | 8 |
| Case Length In. | 18.74 |
| Case Width In. | 16.61 |
| Case Height In. | 8.86 |
| Case Weight Lb. | 10.71 |
| Case Cubic Ft. | 1.596 |
| Substitute | S11825R1 |
| Dimmers | 6672;6674;66ELV;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DSL06-1LZ;DVCL-153P;DVLV-600P;DVRP-253P;DW6HD;IPE04;IPL06;LECL-153PH;MA-PRO;MACL-153M;MSCL-OP153M;NTCL-250;NTRP-250;PD-6WCL;RRD-6CL;S11268;S11270;SAL06P;SLV-600P;SUF7;TAL06P-C2 |
| Accessories | 80-2676;S8999;S9000;S9540;S9541 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S39741 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S39741_Instructions.pdf |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 90 |
| Can Size | 5-6 in. |
| CCT Selectable | No |
| Color Temp | Warm White |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Downlight Retrofit |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 90W |
| Lamp Base | Medium Adapter |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Lumens | 1200L |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.98 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Temperature (CCT) | 3000K |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |